XXII SPOTKANIE MIAST FRYDLANDZKICH – ciekawa inicjatywa godna naśladowania

W tym roku w dniach 23-25 .06. 2017odbyło się w Mieroszowie  XXII spotkanie Miast Frydlandzkich. Do Mieroszowa przybyło 9 delegacji z miast, które w swych nazwach miały lub mają nazwę Friedland ;są  to Prawdińsk  – obwód Kaliningradzki FR,  Friedland Niedersachsen, Friedland Niederlausitz, Friedland Mecklenburg Vorpommern, Frydlant nad Ostravici, Debrzno ,Mirosławiec, Korfantów oraz tegoroczny gospodarz spotkania Friedland Mieroszów.

Założyciele stowarzyszenia burmistrzowie Wilfrid Block (Friedland in Mecklenburg Vorpommern) i Zdzisława Martyny ( z Frydlandu Korfantów) postanowili, że spotkania odbywać będą  się co roku w innym Frydlandzie, aby móc poznać dokładniej każdy region. Spotkania frydlandzkie, to doskonałe miejsce wymiany poglądów, rozmowy, integracji, wspólnego rozwiązywania problemów, a także zacieśniania więzi i nawiązywania przyjaźni.

Mieroszowskie spotkanie  rozpoczęło się Uroczystą Galą, mającą miejsce w Sali im. Włodka Szomańskiego w  Mieroszowskim Centrum Kultury i której punktem kulminacyjnym było zaprezentowanie projektu wspólnego portalu wszystkich miast frydlandzkich, dzięki portalowi będzie można dowiadywać się o atrakcjach danego miejsca, stanie się on również punktem wymiany informacji turystycznych i zachęty do odwiedzenia miast złączonych historyczną nazwą Friedland. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkową kartę frydlandzką, która będzie upoważniała do zniżek na terenie danego Friedlandu. Stworzenie projektu wspólnego portalu, to dokonały pomysł na rozwinięcie dalszej współpracy między miastami partnerskimi.

Informację tę zamieszczamy jak ciekawy i godny naśladowania wzór współpracy miast zaprzyjaźnionych. W ocenie oddziału wałbrzyskiego warto podjąć działania, które na wzór frydlandów połączą miasta bliźniacze ze Wschodu z partnerami w Polsce.

 

Oprac L.S.

 

Na zdjęciu tytułowym – Uczestnicy XXII Spotkania Miast Frydlandzkich przed ratuszem w Mieroszowie