XVIII Ogólnopolski Konkurs Recytacji Poezji Rosyjskiej

W Krakowie w dniach 24-26 czerwca 2016 roku, na „Scenie pod Ratuszem” w Rynku Głównym odbyły się eliminacje centralne XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji Rosyjskiej, adresowanego do studentów filologii rosyjskiej 20 uniwersytetów. W wyniku eliminacji uczelnianych do finału zakwalifikowano 27 recytatorów z 15 uczelni.

W jury konkursu, któremu przewodniczyła Ewa Kaim, aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, zasiadali: mgr Iwona Wołoszczenko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i aktorka Narodowego Starego Teatru Małgorzata Zawadzka.

W wyniku eliminacji jury wyłoniono 7 laureatów, w tym 3 pierwsze miejsca.

I MIEJSCE ANNA LOZOVYK (KUL)

II MIEJSCE IZABELA JAKUBOSZ (UNIWERSYTET W BYDGOSZCZY)

III MIEJSCE KRZYSZTOF ŚWIĘTEK (UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY W KRAKOWIE)

I WYRÓŻNIENIE:

KAROLINA PILIPIUK (UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI)

JACEK ROSEK (UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY W KRAKOWIE)

II WYRÓŻNIENIE – KAMILA PISAREK (UNIWERSYTET WROCŁAWSKI)

III WYRÓŻNIENIE – DAWID KUŚMIERZ (KUL)

Jury bardzo wysoko oceniło poziom tegorocznego konkursu. Przewodnicząca jury aktorka Ewa Kaim, która aktualnie prowadzi egzaminy wstępne do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, stwierdziła, że kilku naszych studentów dostałoby się do PWST.

Uzasadnienie werdyktu odczytała aktorka Narodowego Starego Teatru Małgorzata Zawadzka:

Anna Lozovyk – perfekcyjnie przygotowana, precyzyjnie i wyraziście oddająca rozgorączkowane emocje bohaterów zaprezentowanych utworów, w dojrzały i niezależny, a osobisty sposób interpretującą trudne stany ,w jakich się znajdują ,zaimponowała nam także niezależnością i pewnością w zagospodarowaniu przestrzeni sceny ,elementów scenografii. Z wielką klasą stworzyła bardzo dotkliwy portret kobiety w wierszu Rożdiestvienskiego a wers „Jak wrócisz nie milcz „ i wiele innych, pozostanie nam na długo w pamięci.
Izabela Jakubosz -podbiła nasze serca ujmującym luzem, świeżością i niekłamaną przyjemnością z możliwości zaprezentowania się na scenie, a przede wszystkim inteligentnym i nieoczywistym poczuciem humoru. Dzięki jej osobowości ,wyobraźni i bogactwu środków wyrazu oraz swobodzie w oswajaniu przestrzeni i elementów scenografii wskakiwaliśmy w sam środek świata bohaterów interpretowanych wierszy. Stworzyła małe monodramy i nawiązała świetny kontakt z publicznością.
Krzysztof Świętek-błyskotliwie, odważnie i świadomie wykorzystał swój talent komediowy. Zaimponował nam świetnie dobranym repertuarem i fantastycznym przygotowaniem. Panował nad  publicznością i w przemyślany sposób prowokował jej reakcje. Uznaliśmy, że byłby godnym następca wyśmienitego amerykańskiego aktora komediowego Gene Wildera.
Pilipiuk Karolina-którą z przyjemnością oglądaliśmy po raz kolejny i chcemy zobaczyć ją za rok, wyróżniliśmy za bezkompromisową potrzebę podzielenia się ze sceny historiami bohaterów wybranych wierszy .Jej temperament osobowość i talent tworzą intrygująca ,magnetyczna mieszankę absolutnie angażującą uwagę widzów.
Rosek Jacek-zaimponował nam fantastycznym przemyślanym przygotowaniem oraz doborem różnorodnego repertuaru .Silny i męski w wierszu Lermontowa i komediowy w wierszu „Pierwsza miłość” zaprezentował nam bogaty wachlarz możliwości aktorskich.
Pisarek Iwona-bezbronna i czysta w ukazywaniu emocji ,z drugiej strony pełna determinacji gniewu siły, sprawiła ze zanurzyliśmy się z nią w historie bohaterek Achmatowej, jak też w jej intymny niezwykły świat
Kuśnierz Dawid-uwiódł nas wdziękiem fantastyczną prezencją, dowcipnym doborem rekwizytów, a przede wszystkim inteligentnym dystansem do stwarzanego świata ,co jest dowodem świadomego wykorzystania własnego potencjału komediowego!

Prezes ZK SWP-W Józef Bryll, najlepszym recytatorom, wręczył nagrody pieniężne ufundowane przez Zarząd Krajowy SWP-W ( I miejsce – 1000 zł., II miejsce – 750 zł., III miejsce – 500 zł.).

Uroczystość ogłoszenia werdyktu uświetnili swoją obecnością: prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Józef Bryll, Konsul Federacji Rosyjskiej w Krakowie Antonina Abakszyna, przewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej Saturnin Kampioni i pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Studenci i zaproszeni goście wysłuchali wspaniałego recitalu uczestniczki konkursu Karoliny Filipiuk, studentki II roku filologii wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Organizatorem konkursu była prezes małopolskiego oddziału SWP-W w Krakowie Maria Kaczmarczyk.