Wycieczka Jedwabnym szlakiem przez Uzbekistan

Uzbekistan jest położony w centrum Azji Środkowej. Mimo, że oficjalnie niepodległość od ZSRR zyskał w 1991 r., to ma bogatą historię pamietającą początki Imperium Perskiego, wyczyny Aleksandra Wielkiego, a następnie bohatera kraju – wielkiego Tamerlana (Amira Timura) oraz jego wnuka Uług Bega. Tworzyli oni bogactwo oraz architekturę Samarkandy – perły kraju. To przez nią oraz Bucharę, Chiwę i Taszkient przechodziły karawany z Chin i Europy podążające słynnym Jedwabnym szlakiem. Rosja podbiła Uzbekistan pod koniec XIX wieku. Zażarty opór przeciwko Armii Czerwonej po I wojnie światowej został ostatecznie stłumiony i w 1924 roku ustanowiono republikę socjalistyczną. Obecnie jest państwem rozwijającym się z fascynującą mieszanką kultur z sympatycznymi oraz gościnnymi ludźmi. W Uzbekistanie zamieszkuje również duża polska mniejszość i znajdują się tam miejsca pamięci oraz cmentarze związane z przemarszem Armii Andersa przez jego terytorium.
Mieszkańcy żyją głównie z upraw owoców i warzyw oraz bawełny, wytwarzają jedwab. Na bazarach spotkamy mnóstwo ręcznie tkanych dywanów, obrusów ze słynnymi uzbeckimi haftami (suzani) oraz odzież, a także malowaną ceramikę, tubetiejki, a także suszone owoce, orzechy, migdały i chałwę.

Podróż do Uzbekistanu przeniesie nas w rzeczywistość baśni 1000 i jednej nocy, a jednocześnie pozwoli poznać bogate dziedzictwo, kulturę i historię oraz współczesny kraj Azji Centralnej!

Dzień 1. 13.09. Podróż
Wylot z Warszawy do Taszkientu z przesiadką przez jedno z europejskich lotnisk.

Dzień 2. 14.09. Taszkient

Przylot do Taszkientu. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Śniadanie, po którym rozpoczynamy zwiedzanie miasta: kompleks medres Kukaldasza Khast Imama, religijne centrum miasta – medresa Barak Khana, mauzoleum Kaffala Shashi, meczet Djami oraz biblioteka z Księgą Koranu pochodzącą z VII w. Następnie odwiedzenie jednego z największych w mieście bazaru Chorsu – serca i głównego żywiciela stolicy.

Czas na obiad. Po posiłku kontynuowanie poznawania współczesnego Taszkientu: Muzeum Sztuk Użytkowych, Teatr Opery i Baletu, Plac Niepodległości, Plac Amira Timura. Ciekawym punktem będzie odwiedzenie taszkienckiego metra, którego każda stacja dekorowana jest w innym stylu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 3 15.09. Samarkanda

Śniadanie w hotelu. Wyjazd na nowoczesny pociąg ekspresowy „Afrosiyob”. Przyjazd do Samarkandy (300 km) o 10:10. Rozpoczęcie zwiedzania od wspaniałego Registanu z trzema medresami – Tilla-Kari, Sher Dor oraz Ulgubeka, całkowicie udekorowanymi mozaiką lazuli. Plac ten jest jednym z najbardziej wyjątkowych pomników Centralnej Azji. Następnie przejście przez bulwary do położonego niedaleko meczetu Bibi Khanum, zbudowanego przez Ami Timura – głównego bohatera narodowego z historii obecnych uzbeckich ziem, dla jego chińskiej żony. Odwiedzenie bazaru Siyab. Zobaczenie kompleksu Shah-i-Zinda – XIV wiecznej nekropolii.

Czas na obiad. Następnie kontynuowanie zwiedzania – Mausoleum Guri Emir, czyli mauzoleum rodziny Timura, gdzie sam jest pochowany. Przykład budownictwa, które odwzorowano budując Taj Mahal. Kolacja, z pokazem uzbeckich tańców. Nocleg

Dzień 4. 16.09. Samarkanda

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie grobowca proroka Daniela. Przejazd do wioski Kongil, aby zobaczyć jak tradycyjnie wytwarza się papier z morwy oraz wejście do fabryki jedwabnych dywanów Samarkanda & Buchara. Czas na obiad. Następnie odwiedzenie Muzeum Winiarni Khovrenko, gdzie będzie możliwość zapoznania się z historią samarkandzkiego wina, które jest zdobywcą wielu międzynarodowych nagród oraz jego degustacji. Kolacja. Nocleg.

Dzień 5. 17.09. Szahrisabz – Karshi
Śniadanie. Wyjazd w kierunku kolejnego miasteczka wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, miejsce narodzin Amira Timura. Zwiedzanie Ak Saraj – Biały Pałac Timura, ten główny zabytek miasta, którego budowa trwała 20 lat, miał służyć wodzowi za letnią rezydencję, zespół Dorus Saodat complex oraz meczet Khazret-Immama, oba pochodzące z XIV w. Czas na obiad. Przejazd na polski cmentarz Guzar, gdzie jest pochowanych 700 żołnierzy Armii Andersa oraz liczni niezidentyfikowani cywile, w tym kobiety uciekające wspólnie z wojskiem. Przejazd do miejscowości Karshi (60 km). Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 6. 18.09. Buchara
Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Buchary (170 km, 3-4 h). Przyjazd do Buchary i zakwaterowanie w hotelu. Czas na obiad. Po obiedzie rozpoczęcie wycieczki z odwiedzeniem Sitorai MokhiKhosa – letniej rezydencji ostatniego emira Buchary, unikalne połączenie architektury rosyjskiej z orientalną. Zwiedzanie mauzoleum Bakhouddina Nakszbanda. Kolacja. Nocleg w Bucharze.

Dzień 7. 19.09. Buchara

Śniadanie w hotelu. Rozpoczęcie zwiedzanie od Mauzoleum Samanidów oraz architektonicznej perełki IX w. – mauzoleum Chashma Ayoub (proroka Hioba) z cudowną studnią, powstałą w tym miejscu, gdy nastała susza podczas pobytu Hioba, meczet Bolo Khouz („meczet nad wanną”), cytadela Ark – serce starego miasta, była oficjalną rezydencją rządzącego Buchary. Czas na obiad. Następnie kontynuujemy zwiedzanie od kompleksu Kalona, znajdującego się w centralnej części Buchary z minaretem Kalona z XII w. oraz z Medresą Mir-Arab (XVI w.) oraz meczet Kalana (XV w.). Kolacja. Nocleg w Bucharze.

Dzień 8. 20.09. Buchara-Chiwa

Po śniadaniu przejazd do Chiwy przez pustynię Kyzul Kum – „czerwone piaski”, droga ta prowadzi czasem wzdłuż koryta rzeki Amu-Daria zwana przez wielu odkrywców jako Oxus. Zarówno krajobraz pustyni jak i doliny rzeki zapewnia niesamowite widoki. Pośrodku pustyni planowana jest przerwa na obiad oraz możliwość przespacerowania się po robiących wrażenie pustynnych piaskach. Dojazd do Chiwy, zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 9. 21.09. Chiwa

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie miasta Chiwa, stare miasto znane pod nazwą „Iczan Kala”, datowane od V w. p.n.e. jest wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Wycieczkę rozpoczniemy od zachodniej bramy Ata Darvaza (Brama Ojca), pomnika Muhammada ibn Musa al-Chuwarizmia (Algorytma), wynalazcy algebry, który się tu urodził. Następnie zobaczymy Kompleks Muhammeda Aminkhana (XIX w.), madrasę Aiminkhan i Kalta Minor Minaret, twierdzę Kunja Ark, rezydencję lokalnych władców, królewski meczet, harem, stare więzienia.

Meczet Dżuma – najpiękniejsze meczet piątkowy w Chiwie, z 213 drewnianymi rzeźbionymi kolumnami. Czas na obiad. Po obiedzie zwiedzanie pałacu Tasz Chauli, drugą rezydencją władców Chiwy z haremem, mauzoleum Mahlawona Mahmuda – poety, filozofa, legendarnego zapaśnika, świętego patrona miasta oraz królewski karawanseraj (zajazd dla karawan) z barwnym bazarem. Czas na zakupy. Kolacja. Transfer do Urgencza na lotnisko. Przelot do stolicy Uzbekistanu. Nocleg.

Dzień 10. 22.09.
Śniadanie. Propozycja fakultatywna: wycieczka w góry Chimgan, z turkusowym jeziorem Charvak (35 $ / os.) .Czas na ostatnie zakupy oraz odpoczynek. Kolacja z warsztatami przygotowania plovu. Nocleg.
Dzień 11. 23.09. Powrót do Polski.
Śniadanie. Powrót z Taszkientu do Warszawy z przesiadką przez jedno z europejskich lotnisk.

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE PRAWO DO NIEWIELKICH ZMIAN W PROGRAMIE.
Cena:
Przy 20 os. 6190 zł / os.
Przy 40 os. 5990 zł / os.

Dla potwierdzenia rezerwacji. Zaliczka w kwocie 1000 zł / os. prosimy przelać na konto organizatora:
Almatur Opole (ul. Ozimska 26, Opole):
20 1090 2138 0000 0005 5600 1300
Santander Polska
Tytuł: Uzbekistan SWPW Imię i nazwisko zamawiającego
Zaliczka jest w pełni zwrotna w przypadku nie zebrania się koniecznej liczby osób.
Pozostałe 5190 zł należy wpłacić maksymalnie na 45 dni przed wyjazdem lub w przypadku rezerwacji późnij niż 45 dni przed wyjazdem od razu całość.

Cena zawiera:
• bilety lotnicze z Polski do Uzbekistanu i z powrotem
• bilety lotnicze na lot Urgencz-Taszkent
• bilety na nowoczesny pociąg „Afriosiyab” z Taszkientu do Samarkandy
• transfery z lotniska oraz przejazdy klimatyzowanym autokarem między poszczególnymi punktami programu oraz nowoczesnym pociągiem Taszkent-Samarkanda
• 8/9 noclegów w hotelach 3* ze śniadaniami w pokojach 2/3 osobowych (wczesne zakwaterowanie przy porannym przylocie)
• wyżywienie: 2 posiłki dziennie (śniadania, 9 kolacji) oraz butelkowana woda mineralna podczas drogi
• opiekę polskiego pilota
• ubezpieczenie

Cena nie zawiera:
• Kosztów realizacji programu wyjazdu – biletów wstępów do zwiedzanych miejsc, płatnych dodatkowo na miejscu pilotowi oraz kosztów lokalnego przewodnika – ok. 120 $ /os.
• Dopłaty za pokój 1 os. – 130 $ / os.
• Kosztów realizacji wycieczek fakultatywnych.
Obowiązkowej opłaty – 10 zł za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
• Kosztów dojazdu na lotnisko w Warszawie.
• Napiwków.
Do wyjazdu konieczny jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu
Na mocy postanowienia Prezydenta Uzbekistanu od 1 lutego 2019 wprowadza się ruch bezwizowy dla obywateli 45 państw tym Polski.

Kontakt do organizatora w celu założenia rezerwacji:
Almatur-Opole Ul. Ozimska 26 / 2 Opole
Daria Ogon: tel. +48 77 423 28 57 kom. +48 515264832 e-mail: dogon@almatur.pl