Współpraca z Sekcją Wychowanków Politechniki Kijowskiej

W sobotę, 28 maja 2022 r w siedzibie Oddziału Dolnośląskiego SWPW we Wrocławiu, miało miejsce dwa wydarzenia: XV Zjazd sprawozdawczo-wyborczy Krajowej Sekcji Wychowanków Politechniki Kijowskiej oraz organizowane wspólnie seminarium „Współpraca gospodarcza z Ukrainą”, na które  przybyli członkowie zarządu Oddziału naszego Stowarzyszenia, samorząd Wrocławia reprezentował pełnomocnik Prezydenta do spraw uczelni wyższych, pan dr Jacek OSSOWSKI.

Obecni byli profesorowie Politechniki Wrocławskiej – absolwenci Politechniki Kijowskiej, pracownicy naukowi z innych ośrodków w kraju, a także pani Dorota JAWORSKA, długoletnia redaktorka naczelna czasopisma mniejszości polskiej na Ukrainie „Krynica” i prof. Wiktor KORŻ z Kijowa. W pierwszej części seminarium dr Janusz Fuksa oraz Paweł WIECHECKI (wiceprezes Sekcji) zaprezentowali obszerny materiał na temat eksportu i importu Polski i Ukrainy na przestrzeni od 2010 r., ze szczególnym uwzględnieniem 2021 roku, Nie zabrakło miejsca również na komentarz i ocenę obecnej sytuacji.  W drugiej części zabrał głos Andrzej MAŁKIEWICZ, członek zarządu naszego Oddziału SWPW, politolog, profesor nauk społecznych, specjalista od historii doktryn politycznych, przedstawiając swoje refleksje po dwóch miesiącach walk w Ukrainie, zawarte w swej najnowszej książce wydanej przed dwoma dniami „Wojna przeciw Ukrainie”. Przedstawił genezę wojny, bezpośrednie przesłanki wojny, sytuację w Ukrainie oraz międzynarodową, sankcje wobec Rosji, konkluzje na dziś. W dyskusji zabrało głos wielu uczestników, poruszając różne wątki związane z obecną sytuacją międzynarodową. W swoim bardzo wzruszającym wystąpieniu prof. Wiktor Korż podziękował Polsce i wszystkim Polakom za okazywaną pomoc i potwierdził słowa Prezydenta RP wypowiedziane podczas wystąpienia w Kijowie, że Ukraińcy w Polsce przyjmowani są nie jak uchodźcy, ale jak goście.

Miło nam poinformować, że prezesem na kolejną kadencję  organizacji zrzeszającej absolwentów Politechniki Kijowskiej, został kolega dr inż. Janusz FUKSA, znany działacz naszego ruchu, doktor honoris causa Politechniki Kijowskiej.

Serdecznie gratulujemy!