Wernisaż wystawy poplenerowej VII Międzynarodowego Spotkania Artystów Plastyków Kędzierzyn-Koźle 2017

Wernisaż wystawy poplenerowej w Galerii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego z VII Międzynarodowego Spotkania Artystów Plastyków Kędzierzyn-Koźle 2017

Podczas tegorocznej edycji spotkań, która odbyła się pod nieco zmienioną nazwą z uwagi na udział w plenerze artystów wśród których znajdowali się również rzeźbiarze powstało ponad 80 ciekawych prac, przede wszystkim obrazów malowanych w różnych technikach oraz rzeźby z czego 35 najlepszych prezentowanych jest na wystawie.

Był to już 37 plener w Kędzierzynie-Koźlu, który był kontynuacją pięknej tradycji związanej z „Konfrontacjami Plastycznymi w Przemyśle”, które przez 20 lat odbywały się pod patronatem Zakładów Azotowych Kędzierzyn przy współudziale Miasta Kędzierzyn-Koźle. Przez kolejne 10 lat organizowane były pod nazwą „Międzynarodowe Spotkania Malarskie Odra”, a od 6 lat pod nazwą „Międzynarodowe Spotkania Malarskie Kędzierzyn-Koźle”.

Prace z pleneru wystawiane były wcześnie w Galerii Domu Kultury „Koźle”, Galerii Sztuk Wszelakich MOK, Baszcie Muzeum Ziemi Kozielskiej, Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wernisaż wystawy poplenerowej w Galerii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego prowadził Adam Zbiegieni – komisarz pleneru i Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” Okręg Opolski, odbył się 16 października z udziałem zaproszonych gości i uczestników pleneru w tym Doradcy Marszałka Województwa Opolskiego Janusza Wójcika, Wiceprezesa Zarządu Krajowego i Prezesa Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Eugeniusza Brudkiewicza, który od wielu lat współpracuje przy organizacji wielu plenerów malarskich organizowanych przez Adama Zbiegieni oraz przedstawicieli władz Kędzierzyna-Koźla.

W plenerze, który odbywał się w dniach 1-10 czerwca 2017 roku wzięło udział 21 artystów z Polski i zagranicy (Czechy, Białoruś, Rosja, Ukraina). Wśród uczestników byli artyści, działacze i członkowie Stowarzyszenia, Anna Maria Rogowska – członek Zarządu Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego, Urszula Serafin-Noga oraz Aleksander Kovalenko.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Związek Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” Okręg Opole, Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu, natomiast współorganizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Jak co roku wsparcia udzielił również Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, który w tym roku był partnerem wydarzenia wraz z Urzędem Miasta Opola. Sponsorami przedsięwzięcia byli BorsodChem oraz Siwy Adrian Usługowy Zakład Stolarski Więszyce.

Ciekawy katalog VII Międzynarodowego Spotkania Artystów Plastyków Kędzierzyn-Koźle 2017 wydany został przez Związek Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, a sfinansowany ze środków Gminy Kędzierzyn-Koźle. Cześć katalogów jako pamiątkę z Opolszczyzny otrzymali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Bariery i pomosty w kulturze i języku”, która odbyła się w Opolu w dniach 18-20 października.

Wyrazy uznania i gratulacji składamy dla uczestników i organizatorów tegorocznego pleneru, który zamierzamy kontynuować w 2018 roku.

Zespół redakcyjny biuletynu

Ze Wschodu i o Wschodzie