V – Jubileuszowy Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego

Festiwal muzyczny im. Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” został zainicjowany w lipcu 2011 r. na terenie Gminy Radków u podnóża Gór Stołowych w miejscowości Gajów.

Tak o festiwalu w 2011 roku pisał o nim jego pomysłodawca – Janusz Kasprowicz:

„Wołodia pod Szczelińcem” Spotkania z Twórczością Włodzimierza Wysockiego to pierwszy w kraju, cykliczny festiwal poświęcony twórczości wielkiego Barda.
Podczas kilkuletniego doświadczenia koncertowego z zespołem Projekt Volodia na wielu scenach w całym kraju zaobserwowałem bardzo duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu twórczość. Okazało się, że są u nas ogromne rzesze fanów i miłośników twórczości Włodzimierza Wysockiego.
Dotychczas nie podjęto działań w celu zorganizowania w naszym kraju przeglądu, festiwalu, czy imprezy muzycznej skupiającej wykonawców i miłośników jego talentu.
W wyniku rozmów z wieloma artystami, muzykami i aktorami zaowocował pomysł o zainicjowaniu przedsięwzięcia mającego na celu doprowadzić do zorganizowania I Spotkania z Twórczością Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” Miejsce jakie zostało wytypowane to malowniczo położona u podnóża Gór Stołowych miejscowość Gajów*, w pobliżu Radkowa w Kotlinie Kłodzkiej.
Dzięki pomocy lokalnych władz- Urząd Miasta i Gminy Radków oraz wsparciu Gminnego Centrum Sportu, Kultury i Turystyki w Radkowie, mieszkańców wsi Gajów i zaangażowaniu mojej rodziny, doszło w 2011 r. do realizacji spontanicznej, pierwszej edycji festiwalu. Z uwagi na brak jakichkolwiek środków, zaprzyjaźnieni, wyśmienici artyści – interpretatorzy pieśni Wysockiego, zgodzili się, aby bezinteresownie przyjechać z najdalszych stron Polski i wystąpić w malutkiej, przygranicznej osadzie w otoczeniu starodrzewia tutejszego parku.
Można stwierdzić, że cel został osiągnięty, zgodnie z zamiarem festiwal stał się wydarzeniem cyklicznym.
Położenie Gajowa poza głównymi szlakami turystycznymi, pozwala miłośnikom twórczości wielkiego barda, poezji śpiewanej, piosenki lirycznej przybyłym na parkową polanę na obcowanie z muzyką i słowem w niezakłóconej, spokojnej atmosferze.
Zapraszam wszystkich na coroczną, wakacyjną, sielankową ucztę duchową organizowaną zawsze w ostatnią sobotę lipca ( termin w okolicach daty rocznicy śmierci Włodzimierza Wysockiego ).

Z inicjatywy oddziału wałbrzyskiego SWP-W – tegoroczny Jubileuszowy Festiwal objął patronatem honorowym Józef Bryll – prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód .