Święto rosyjskiej piosenki w Łodzi

W Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej w dniach 5 – 6 czerwca 2017 r. odbył się VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych – od tradycji do współczesności pod hasłem „Jak w kinie – śpiewać pieśni i marzyć”. Organizatorami Festiwalu byli: XV LO im. J. Kasprowicza w Łodzi, ZS Politechniki Łódzkiej, Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja i Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. Szefowie tych organizacji zostali nagrodzeni specjalnymi dyplomami.

W tegorocznej edycji wzięło udział 60 solistów, 14 duetów i 10 zespołów – łącznie ponad 150 uczestników z 65 szkół z całej Polski! We wszystkich kategoriach zostały przyznane nagrody rzeczowe dla laureatów. Przyznano również dwie nagrody Grand Prix – wyjazd do Rosji!

Koncert Galowy odbył się w dniu 6 czerwca br. i wystąpiło w nim łącznie 26 osób. Wszystkie miejsca w Sali Widowiskowej Politechniki było zajęte (ponad 300 miejsc). Na koncert przybyli wysokiej rangi przedstawiciele prezydenta miasta, wojewody, marszałka województwa oraz samorządowcy wielu powiatów, miast i gmin województwa łódzkiego. Byli też profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni Łodzi, w tym kierownictwo Wydziału Filologicznego UŁ, nauczyciele języka rosyjskiego, przedstawiciele świata kultury, młodzież szkolna i studencka, członkowie i działacze SWP-W oraz SWP-R z prezesami Oddziałów Zbigniewem Antoszewskim i Markiem Wójcikiem, kierownictwo RONiK z Dyrektorem Igorem Żukowskim.

Zarząd Krajowy SWP-W i Zarząd Główny SWP-R reprezentował Jerzy Smoliński.

Uroczysty koncert rozpoczął się od wyświetlenia dokumentalnego filmu poświęconego poprzednim pięciu festiwalom oraz krótkiego występu artystycznego laureatów poprzednich edycji. Następnie,  przewodniczący 5-cio osobowego Jury Krzysztof Marciniak – solista Teatru Wielkiego w Łodzi (był również przewodniczącym Jury wszystkich poprzednich edycji) ogłosił rezultaty VI Festiwalu. W kategorii solistów zwyciężył Jakub Lachowski z LO w Sokołowie Podlaskim, woj. mazowieckie, w duetach pierwsze miejsce zajęły Karolina Kołaczy i Anna Józefowicz z Krosna, woj. podkarpackie, zaś za najlepszy uznano zespół ze Smardzewic k/Opoczna, woj. Łódzkie, w składzie: Wiktoria Jończyk, Weronika Wysmyk, Paulina Grzebieniowska i Sylwia Bedlińska. Jury z udziałem widzów przyznało Grand Prix Festiwalu Jakubowi Lachowskiemu z Sokołowa Podlaskiego i Dominice Koziatek z Białegostoku. W nagrodę obie te osoby wyjadą na dwutygodniowy, bezpłatny obóz młodzieżowy do Kaliningradu. Nagrodę ufundował RONiK.

Należy podkreślić bardzo dobrą atmosferę i przede wszystkim wzorową organizację festiwalu. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Dyrektor XV LO w Łodzi Pani Ewy Kaczorowskiej (rusycystka), Dyrektor Artystycznej Pani Małgorzaty Pawłowskiej (rusycystyka) i Dyrektora ZS Politechniki Łódzkiej Pana Tomasza Kozery.

 

Życzymy wielu sukcesów i do zobaczenia na kolejnym OFPR w Łodzi!

Organizatorom udało się zainteresować festiwalem wielu sponsorów, którzy wsparli finansowo tę imprezę. Istotnego wsparcia udzielił również Zarząd Krajowy SWP-W. Zakładane cele i zadania zostały osiągnięte, czego potwierdzeniem był bardzo wysoki poziom artystyczny uczestników, piękne kostiumy i dekoracje oraz liczny udział środków masowego przekazu.

Opracował: Jerzy Smoliński