Sputnik nad Opolem – miejska replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Już po raz trzeci mamy zaszczyt przybliżyć mieszkańcom Opola współczesne kino rosyjskie. W dniach 1318 marca 2018 r. odbędzie się replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Poprzednie opolskie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jest to bowiem doskonała okazja do zapoznania się z najnowszą kinematografią oraz fascynującą kulturą rosyjską. W tym roku w związku z odbywającymi się w Rosji Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, poznanie bliżej tego kraju może być szczególnie interesujące nie tylko dla kibiców!

Wydarzenie to organizowane jest przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy, Stowarzyszenie Współpracy Polska–Wschód oraz studentów z Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej Uniwersytetu Opolskiego. Inicjatywę  dodatkowo wspiera Uniwersytet Opolski i Urząd Miasta Opola.

Seanse filmowe odbywać się będą w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i w Kinie Meduza. Zaproponowane przez nas filmy z pewnością zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających widzów, zarówno tych dorosłych, jak i najmłodszych. Jednak ze „Sputnikiem nad Opolem” związane są nie tylko projekcje filmowe, lecz także wiele wydarzeń towarzyszących, które będą miały miejsce poza kinem –  w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz w budynku Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego.

 

OTWARCIE FESTIWALU – NIEMIŁOŚĆ I KONCERT PONAD CHMURAMI

Festiwal rozpocznie w NCPP projekcja rosyjskiego kandydata do Oscara, czyli filmu „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. Zaraz po nim, o godz. 20:30,  widzowie będą mogli usłyszeć balladowe utwory Bułata Okudżawy, Żanny Biczewskiej, a także Leonarda Cohena (w polskich tłumaczeniach) wykonywanych przez trio „Ponad chmurami”. Podczas koncertu uwagę zwróci niepowtarzalny głos wokalistki (Kasia Jacuk) wraz z delikatnym akompaniamentem gitar (Nikodem Jacuk). Na scenie towarzyszyć im będzie basista (Adrian Białek). Poza koncertami na terenie całej Polski zespół ma na swoim koncie dwie płyty z rosyjską poezją śpiewaną. Muzycy wystąpili jako goście specjalni na Międzynarodowym Festiwalu im. Bułata Okudżawy, gdzie ich występ zachwycił m.in. żonę rosyjskiego barda.

https://www.facebook.com/events/2068522030026277/

http://ponadchmurami.pl/

 

KONFERENCJA NAUKOWA „FILM ZWIERCIADŁEM DUSZY ROSYJSKIEJ”

Z kolei 14 marca od godz. 9.00 zapraszamy do Muzeum Uniwersytety Opolskiego w Collegium Maius na Interdyscyplinarną Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową: „Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”. Konferencja ta ma na celu popularyzację wiedzy o kinie rosyjskim, jak również stworzenie forum do szerszej dyskusji, łączącej przedstawioną w obrazach filmowych specyfikę i bogactwo kultury rosyjskiej oraz wyzwania, przed którymi stoi ona u progu XXI stulecia. Spodziewamy się, że nasze spotkanie uczyni słynną duszę rosyjską mniej tajemniczą i bardziej zrozumiałą.  Młodzi uczeni z polskich i zagranicznych ośrodków akademickich wystąpią z prelekcjami o rosyjskim kinie społecznie zaangażowanym oraz analizami filmów, które opolscy widzowie mogli już zobaczyć w kinach („Niemiłość”, „Łagodna”).

 

Program:

www.inslaw.wfil.uni.opole.pl

https://docs.google.com/document/d/13EFLcU_JGB5E5s76UEvWwjqqVWBvQC2qJAk18Mm_5AY/edit?usp=sharing

 

SPOTKANIE PODRÓŻNICZE – ROSJA WZDŁUŻ I WSZERZ

14 marca po filmie drogi „Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł”, członkowie KNKR UO: Daria Ogon, Joanna Margas i Michał Jakubik zabiorą Państwa w podróż wzdłuż i wszerz Rosji. Nie zabraknie przejazdu Koleją Transsyberyjską, autostopem, czy przelotu rosyjskimi liniami lotniczymi. Podczas prezentacji zobaczymy niewiarygodnie piękny Bajkał, morze Japońskie, morze Barentsa oraz Białe i Czarne. Trasy omawianych  podróży prowadziły zarówno przez olbrzymie miasta, jak i małe wsie otoczone dziewiczą przyrodą, które mogli Państwo zobaczyć w „Lewiatanie” A. Zwiagincewa oraz „Wyspie” P. Łungina. Podróżnicy opowiedzą również o kaukaskich krajobrazach znanych z telewizyjnych relacji z Igrzysk Olimpijskich w Soczi, a także o ludziach spotkanych na szlakach wędrówek.

 

MAŁY SPUTNIK

W weekendowe poranki (17 i 18 marca) przygotowaliśmy coś z myślą o najmłodszych widzach. Podczas „Małego Sputnika” będą mieli oni okazje obejrzeć jedne z najbardziej znanych rosyjskich bajek. Oprócz seansów, czekają na nich interesujące warsztaty  organizowane przez Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej UO oraz Koło Naukowe Pedagogów UO.

 

KONKURS I WYSTAWA „WIELKA ROSJA W MAŁYM KADRZE”

Zachęcamy także do wzięcia udziału w kolejnej edycji Konkursu Fotograficznego „Wielka Rosja w małym kadrze”. Zgłoszenia przyjmujemy do 4 marca, a udział w nim wziąć może każdy. Kierujemy go zarówno do profesjonalnych fotografów jak i amatorów, niezależnie od wieku. Fotografie powinny być powiązane z szeroko rozumianą Rosją. Może to być np. architektura, portret, krajobraz, zdjęcie reportażowe, przedstawienie życia codziennego mieszkańców, motywy rosyjskie w Polsce, relacje polsko-rosyjskie, wspomnienia z podróży, wakacji, itp. Nadsyłane prace nie mogą być fotomontażami. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną – na adres knkr.uo@gmail.com . W tytule e-maila należy wpisać: „Konkurs fotograficzny Sputnik”, a w treści wiadomości: imię, nazwisko, numer telefonu oraz informacje o zdjęciach (kiedy i gdzie zostały zrobione, mile widziany krótki opis). Podczas całego „Sputnika” w Kinie Meduza prezentowana będzie wystawa nadesłanych fotografii, a 18 marca przyznane zostaną nagrody za 1, 2 i 3 miejsce, wyróżnienia oraz nagroda publiczności.  Zachęcamy do oceniania zdjęć w konkursie publiczności. Oddawanie głosów będzie możliwe na facebooku (https://www.facebook.com/events/1998521690471507/permalink/2012137285776614/?notif_t=feedback_reaction_generic&notif_id=1519504126001828) oraz na miejscu – w Kinie Meduza.

Regulamin: http://opolskielamy.pl/konkurs-wielka-rosja/

 

 

WSTĘP NA FILMY I WYDARZENIA:

Na otwarcie Festiwalu w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki wstęp jest wolny. W pozostałe dni cena biletów wynosić będzie 10 złotych. Dla studentów przewidziane są specjalne karnety na wszystkie wydarzenia w cenie 30 zł, dostępne po okazaniu legitymacji.

 

Program:

http://opolskielamy.pl/sputnik-nad-opolem-2018/

 Wtorek 13/03/2018 

OTWARCIE FESTIWALU / pokaz filmowy oraz koncert „Ponad chmurami”
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, ul. Piastowska 14a / Wstęp wolny

  • godz. 18:00 
    NIEMIŁOŚĆ reż. Andriej Zwiagincew /Rosja, Francja, Belgia, Niemcy, 2017/ 127 min. [pokaz repertuarowy Kina Meduza]
  • godz. 20:30
    Koncert zespołu „Ponad chmurami”

Środa/14/03/2018

 

Czwartek 15/03/2018

 

 

Piątek 16/03/2018

 

 

Sobota 17/03/2018

 

  • godz.11:00 
    MAŁY SPUTNIK + Warsztaty dla dzieci
    TROJE Z PROSTOKWASZYNA / WAKACJE W PROSTOKWASZYNIE / ZIMA W PROSTOKWASZYNIE reż. Władimir Popow /1978-1984 / ok. 60 min
    Kino Meduza, ul. Oleska 45 Opole
    Wstęp: 10 zł/

 

  • godz. 18:00
    BOLSZOJ
     reż. Walerij Todorowskij / Rosja, 2016 /132 min
    Kino Meduza, ul. Oleska 45 Opole
    Wstęp: 10 zł

 

Niedziela 18/03/2018 

 

  • godz. 11:00
    Mały Sputnik + Warsztaty dla dzieci
    MIŚ PUSZATEK reż. Fiodor Chitruk /1969–1972 / 48 min
    Kino Meduza, ul. Oleska 45 Opole
    Wstęp: 10 zł/

 

  • godz. 18:00

Rozdanie nagród konkursu fotograficznego

CZAS PIONIERÓW reż. Dmitrij Kisielow, Rosja 2017, 140 min
Kino Meduza, ul. Oleska 45 Opole
Wstęp: 10 zł

ZAMKNIĘCIE FESTIWALU