Spotkanie  z Julią Berezhko-Kamińską – ukraińską poetką z Buczy

27 czerwca w namiocie Wojewódzkiej Bibliotece w Opolu odbyło się niezwykłe spotkanie ze wspaniałą Julią Berezhko-Kaminską, ukraińską poetką z Buczy, które poprowadziła równie niesamowita Marina Hulia ze swoimi pomocnikami ze społeczności „Dzieci z dworca Brześć”.

Wydarzenie zostało zainicjowane przez Fundację im. Romana Kirsteina przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu oraz naszym Opolskim Oddziałem SWP-W. 

Julia Bereżko-Kamińska – pochodząca z Buczy ukraińska poetka, dziennikarka, redaktorka, pisarz, organizatorka krajowych i międzynarodowych projektów literackich mających na celu wspieranie kreatywnej młodzieży ukraińskiej.
Laureatka wielu nagród literackich, konkursów i festiwali. W przeddzień wojny przekazała do druku ósmy tomik poezji: „Grawitacja słowa.” Pod koniec marca wraz z dwójką dzieci wydostała się z Buczy i znalazła schronienie w Krakowie.

Marina Hulia – polska nauczycielka, pedagożka i aktywistka pochodzenia białorusko-rosyjskiego. Od lat zaangażowana w pracę z uchodźcami.
W 2016 roku na dworcu w białoruskim Brześciu założyła szkołę demokratyczną dla koczujących tam czeczeńskich uchodźców. Była doradczynią ds. nauczania dzieci cudzoziemskich przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Laureatka licznych nagród, m.in. Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur”, Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej.

Zachęcamy do zobaczenia zapisu transmisji:

https://fb.watch/dW-IhYNPIE/