FESTIWAL FILMOWY UKRAINA

Opolski Oddział SWP-W zaprasza na FESTIWAL FILMOWY UKRAINA w Opolu i na Opolszczyźnie!

29 czerwca o godz. 18:00 w ogrodzie WBP oraz online na fb/wbpopole

W programie:

  • Spotkanie autorskie „UKRAINA. Soroczka i kiszone arbuzy” z Katarzyną Łozą (transmisja online)
  • Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu „Szczedryk”, reż. Olesya Morgunets-Isaenko

Katarzyna Łoza– warszawianka od 18 lat mieszkająca we Lwowie, który wciąż odkrywa, także przed innymi Polakami. Wieloletnia przewodniczka, założycielka biura wycieczkowego i bloga lwow.info, autorka artykułów prasowych poświęconych miastu i książki o Cmentarzu Łyczakowskim. Chętnie podróżuje po mało znanych zakątkach Ukrainy i świata.

Jej książka „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy” opowiada o kraju pełnym kontrastów: powstałym na micie kozactwa, lecz rozdartym między Wschodem a Zachodem. Tutaj tożsamość narodowa nie zawsze łączy się ze znajomością języka, a najszybszym testem na to, czy jesteś swój, pozostaje pytanie: czyj Krym?

Ta książka to słodko-gorzka podróż po kraju, gdzie jednocześnie chodzi się do cerkwi i wróżki, w szafie obok tradycyjnej soroczki wisi futro, a smak sałatki warzywnej miesza się z kawiorem i kiszonym arbuzem. Autorka opowiada o miejscach pełnych turystów i miastach, o których nikt nie mówi, o realiach życia w kraju w stanie wojny, o bogatej kuchni i pustych portfelach. Przemierzając górskie szlaki Zakarpacia, wybrzeże Morza Czarnego i postkomunistyczne blokowiska w Charkowie, odkrywa blaski oraz cienie współczesnej Ukrainy.

Jeszcze przez kilka miesięcy cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na działalność Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA.

OPIS FILMU

„Szczedryk” to historia o trzech rodzinach – ukraińskiej, polskiej i żydowskiej – o ich wspólnym życiu w dużym domu w Stanisławowie w latach 1938-1944. Kiedy Sowieci, a później Niemcy okupują miasto, Żydzi i Polacy są prześladowani i mordowani. Ukraińska nauczycielka, poświęcając swoje życie, ratuje dzieci sąsiadów i własną córkę…
Film oparty jest o reminiscencje Teresy, słynnej nowojorskiej piosenkarki, która została wtedy uratowana. Wspomina te wydarzenia w noc Bożego Narodzenia, czekając na lot do Jarosławy – Ukrainki, z którą wspólnie przeżyła wojnę. Jedyne, co Teresie zostało z tamtych czasów, to pieśń ukraińska – „Szczedryk”. Teraz marzy o śpiewaniu go razem z Jarosławą…

FESTIWAL FILMOWY UKRAINA W OPOLU I NA OPOLSZCZYŹNIE jest dofinansowany z budżetu miasta Opola oraz województwa opolskiego.

Zapraszamy!

Wydarzenie:

https://www.facebook.com/events/1939745306236482/1939745319569814/