Słowiański Bazar w Warszawie

6 marca 2019 roku w Teatrze Capitol odbyła się  Gala Finałowa  Krajowych Eliminacji do XXVIII Międzynarodowego Konkursu Wykonawców Estradowej Piosenki „WITEBSK 2019” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk „Słowiański Bazar”. Sala gościnnego teatru „Capitol” tradycyjnie była zapełniona po brzegi, krajowe eliminacje stały się już tradycyjnym wydarzeniem kulturalnym w kalendarzu naszego Stowarzyszenia oraz koncertów w Warszawie. Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód  jest głównym współorganizatorem wydarzenia. Wspiera także jego przygotowanie i przeprowadzenie.

Zwyciężyła Lilit Minasyan, która już w lipcu tego roku będzie reprezentowała Polskę na scenie witebskiego amfiteatru. Lilit, najmłodsza uczestniczka konkursu o ormiańskich korzeniach i orientalnej barwie głosu, wykonała dwa znane utwory: „Lubov pohojoya na son” z repertuaru Ally Pugachevey i „Choose what u love most” z repertuaru Lary Fabian. Drugie miejsce w konkursie zdobył Julian Lesiński, a trzecie Maksymilian Łapiński. Wyróżnienie i nagrodę od Sponsora- wydawnictwa Borgis, otrzymał Julian Lesiński.

W wydarzeniu wzięło udział 8 finalistów (wyłonionych już wcześniej na etapie internetowych przesłuchań), laureaci poprzednich lat, a także goście specjalni: saksofonista Anton Gryniewicz i J.E. Aleksander Averyanow – Ambasador Republiki Białoruś w Polsce, który na zakończenie swojego recitalu wykonał  autorski romans wraz z Ulianą Kołodziejczak. Finaliści wykonywali po jednej piosence w kategorii „hit słowiański” – gdzie można było usłyszeć utwory w językach: polskim, rosyjskim i białoruskim oraz w kategorii „hit światowy”. Laureatów wybrało Jury w składzie: Vladimir Lebiecki (Przewodniczący Jury), Mikita Arlou, Vlasta Traczyk, Tomasz Konfederak, Michał Kaczmarek i Sar Sargasyan.

Dyrektorem wydarzenia była Uliana Kołodziejczak, która jest Przewodniczącą Stowarzyszenia Kulturalnego „Słowiańska Dusza” – głównego Organizatora konkursu. Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód oraz Centrum Kulturalne Białorusi w Warszawie. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Ambasadora Republiki Białoruś w Polsce Aleksandra Aweryanowa. Partnerami wydarzenia zostali Rosyjski  Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, polski producent ziołowych i naturalnych kosmetyków Fitomed, wydawnictwo Borgis, Belavia – Bialoruskie linie lotnicze i Kwiaciarnia Cynamonowa. Patronatem Medialnym objęli wydarzenie: ITV Piaseczno i Warszawska Izba Gospodarcza. Uliana Kołodziejczak o wydarzeniu:

„Słowiański Bazar to największe wydarzenie kulturalne na Białorusi i jedno z najbardziej prestiżowych na wschodzie. To ogromna szansa i niezapomniane doświadczenie dla wielu artystów z całego świata.