PUSZKINIANA 2017

Finał  XXXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Aleksandra Puszkina i Adama Mickiewicza „PUSZKINIANA 2017” odbyła się w Domu Przyjaźni w Warszawie w dniu 10 kwietnia 2017 r.  a uroczyste wręczenie nagród połączone z występami laureatów odbyło się tradycyjnie w dniu 05 czerwca br. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na Starym Mieście w Warszawie.

Od lat patronat honorowy nad konkursem sprawuje Pan Adam Struzik -Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Dziewięciu laureatów otrzymało w nagrodę tablety, natomiast zwycięzca  Dawid Miara – uczeń XXVIII LO im. Jana Kochanowskiego otrzymał  dwutygodniowy wyjazd w okresie wakacji do Instytutu Puszkina w Moskwie na przyspieszony kurs nauki języka rosyjskiego.

Fundatorem wyjazdu był Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska Wschód.

Poniżej relacja zwycięzcy z pobytu pt.:

 „Moje wrażenia z Moskwy 2017 r.” 

Trafiłem z marszu do grupy najbardziej zaawansowanej. Bardzo cenię sobie zajęcia w tej grupie – były znakomitą mieszanką konwersacji między nami, jak i standardowej nauki. Nauczyciele reprezentowali sobą niezwykle wysoki poziom jeśli chodzi o sposób prowadzenia lekcji – robili to bardzo przejrzyście, z pełnym zaangażowaniem i pasją, utrzymując żywy i osobisty kontakt z każdym z nas. Nie bali się podejmować również trudnych tematów, choćby polityki i trzeba przyznać, zachowywali dużą otwartość na najróżniejsze, często nawet nieprzychylne opinie na temat Rosji. A byliśmy naprawdę z całego Świata – ze Stanów, z Włoch, z Japonii, Sudanu, Meksyku, Czech i innych krajów, miałem też kolegę Polaka, po prostu ogromna mieszanka kultur.

Jeszcze raz powtórzę, bardzo cenię sobie ten czas spędzony na lekcjach, był on bardzo skuteczny jeśli chodzi o doskonalenie języka.

Bardzo cenię też sobie towarzystwo jakie tam spotkałem. Bardzo mili, entuzjastyczni i otwarci ludzie, nawiązywanie znajomości właściwie odbyło się w przeciągu dwóch dni. Już pierwszego dnia po zajęciach miałem grupkę z którą mogłem się wybrać na miasto, na jakieś drobne zwiedzanie. Uczestnicy kursów wahali się wiekowo w przedziale 15-25 lat, z naciskiem raczej na wiek studencki – byłem tam dosyć młody na tle reszty. Swoją drogą, zaskakujące też było, że nie widywałem tam ludzi, którzy przybyli na kursy razem ze swoimi nauczycielami rosyjskiego, ani właściwie żadnym towarzystwem dorosłych. Nagroda którą otrzymałem, przewidywała ten sam wyjazd również dla mojej nauczycielki /niestety nie mogła pojechać/, więc pojechałem sam. Imprezowaliśmy po nocach, uczyliśmy się i zwiedzaliśmy za dnia – ogółem było intensywnie i wesoło.

Całe szczęście udało się dużo zwiedzić w Moskwie, pomimo tak ograniczonego czasu. Niestety tam gdziekolwiek się idzie, trzeba przechodzić kilometry, wszędzie jest daleko. Właśnie dlatego kupiłem sobie dostęp do rowerów miejskich. Muszę przyznać: jazda rowerem po ulicach tego miasta to naprawdę wspaniałe doświadczenie. Bardzo dobre jest w nim to, że w głowie powstaje spójna mapa Moskwy, nie jest to kolekcja miejsc wyrwanych z kontekstu, tak jak gdy jeździ się wszędzie metrem. A miejsc jest niezliczona ilość!  Swoje wyprawy  zaczynałem zaraz po zajęciach, a kończyłem koło północy, każdego dnia nogi mi aż odpadały. Jednak właśnie dzięki temu udało się w te dwa tygodnie zwiedzić ponad 40 kluczowych atrakcji turystycznych Moskwy! Wszystkie z nich oczywiście zapierające dech w piersiach. Jeśli chodzi o ulice Moskwy – aktualnie całe miasto jest w przebudowie, ale to co jest już gotowe, wygląda fantastycznie. Prawdopodobnie za rok miasto będzie wyglądało znacznie lepiej,  niż niejedno   spośród najbardziej cenionych miast Świata – już zazdroszczę przyszłym zwycięzcom.

Podsumowując:  ten wyjazd był zarówno bardzo pożyteczny, jak i przyjemny. Dostarczył wiele wrażeń, po których zostało mnóstwo wspomnień.

Jestem wdzięczny za tę nagrodę, jest to przygoda którą warto żeby przeżywali przyszli zwycięzcy PUSZKINIANY. Dawid Miara