Polsko-rosyjska wymiana młodzieży

W dniach 20-28 października w Kaliningradzie i okolicach /Federacja Rosyjska/ realizowana była część projektu „Młodzież na współczesnym rynku pracy- szanse, wyzwania, obawy”.
Część I projektu realizowana była we wrześniu w Nowym Sączu, gdzie młodzież z Rosji i Polski (łącznie 28 osób) uczestniczyła w zajęciach związanych z młodzieżowym rynkiem pracy. Wówczas odbyły się zajęcia w zakładach pracy, Urzędzie Pracy oraz w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w zajęciach integracyjnych oraz zwiedzili Nowy Sącz, Stary Sącz, Krynicę-Zdrój i Kraków. Rewizyta w Kaliningradzie to oczywiście kontynuacja projektu i wspólnie z naszym partnerem – Stowarzyszeniem Szturwał z Kaliningradu realizowano zajęcia związane z rynkiem pracy. I tak młodzież poznała ofertę szkoleniową KMRK, szkoły morskiej, kształcącej uczniów w zawodach związanych z pracą „na morzu”. Młodzież poznała nowe, morskie zawody, specjalistyczne pracownie szkoleniowe, trenażery, statki szkoleniowe oraz metody szkolenia i praktycznej nauki zawodu.
Uczestnicy poznali także „AWTOTOR”- międzynarodowy ośrodek szkolenia związany z produkcją samochodów osobowych. Był to projekt młodzieżowy, stąd program zawierał dużo zajęć integracyjnych i gier interkulturowych. Kolejnym etapem była część „krajoznawcza” czyli zwiedzanie Kaliningradu, muzeum Oceanu, Frydlandzkiej Bramy, wyspy oraz grobowca Kanta, bunkrów z czasów II wojny światowej, mostów oraz starego miasta. Zorganizowano również wycieczkę nad morze do kurortu Swietłogorsk, miasta Swietłyj, parku „Kurskaja Kosa”, rezerwatu przyrody „Tańczący Las” i muzeum Jantara. Młodzież miała okazję uczestniczyć w powitalnym występie tanecznym zespołu KMRK Jelena Hudinowa oraz recitalu fortepianowym Jelizwieta Kruczeninowa w Kaliningradzkiej filharmonii im. F. Swietłanowa / dawniej Kościół św. Rodziny/.
Uczestnicy mieli szansę skosztować typowo rosyjskiej kuchni z „borszczem” w różnych odmianach, z jajkiem, kapustą lub makaronem oraz bliny.
Projekt umożliwia młodzieży wzajemne poznanie się, poznanie historii, kultury kraju partnera, i wielu nowych miejsc. Koordynatorem w Kaliningradzie oraz gospodarzem jest Olga Soloviova, której pomagają uczestnicy z Rosji- uczniowie szkoły morskiej. Nowy Sącz reprezentuje 12 osobowa grupa uczniów ze Szkoły Praktyk w Wielogłowach, Zespołu Szkół Elektrycznych i Zespołu Szkół Społecznych „Splot” w Nowym Sączu.
Projekt jest dofinansowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Małopolską Wojewódzką Komendę OHP, Miasto Nowy Sącz, Szkołę Praktyk. Projekt zorganizowano przy wsparciu Stowarzyszenia Polska-Wschód Oddział Nowy Sącz i jego Prezesa dr Piotra Kruka.