PIĘKNY POBYT W FEDERACJI ROSYJSKIEJ

Na zaproszenie Fundacji „Centrum Rosyjsko – Polskiego Dialogu i Porozumienia”, w dniach 7 -13 grudnia 2017 r. przebywała w Rosji 12 osobowa grupa studyjna młodych polskich uczonych i studentów z siedmiu polskich Uniwersytetów: warszawskiego, jagiellońskiego, śląskiego opolskiego, zielonogórskiego, poznańskiego i gdańskiego. Członkowie grupy uczestniczyli w Konferencji poświęconej polsko-rosyjskim relacjom na MGIMO Uniwersytet MSZ, w czasie której Przewodniczący Delegacji prof. Józef Tymanowski z UW wygłosił referat na temat bezpieczeństwa europejskiego, spotkali się z wykładowcami i studentami MGIMO, MGU i Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. Zwiedzili muzea i historyczne miejsca związane z Polską i Polakami, najwspanialsze zabytki Moskwy i Sankt Petersburga oraz współczesną architekturę tych miast, przebywali w Kameralnym Teatrze Muzycznym w Sankt Petersburgu. Zgodnie z ocenami wszystkich członków grupy wyjazd i pobyt w Rosji był bardzo udany i przyniósł wspaniałe wspomnienia. Potwierdzają to załączone poniższe listy uczestników: I Borowskiej z UW, I Rutkowskiej z UG i M Małka z UŚ.


Уважаемый Дима,

Наша поездка в Россию оказалась удачной, поскольку мы были в состоянии увидеть все значительные достопримечательности и места самых красивых, больших и значительных городов России: Москвы и Санкт-Петербурга.
Я была очень рада, что после пяти лет изучения русского языка получила возможность её увидеть своими глазами, а не лишь на фотографиях. Мне больше всего понравилась прогулка улицами Москвы, которую мы совершили первого дня, и хотя было очень холодно, по сравнению с температурой в Польше, то мы могли увидеть Красную площадь в самое прекрасное время года. Третьяковская галерея также мне понравилась, однако, к сожалению, нам не удалось посмотреть всех картин, так как нам надо было буквально бежать на поезд в Санкт-Петербург.
Самым интересным пунктом в Питере явился наш отличный гид, который постарался показать нам всё то что смог в такое короткое время, стараясь говорить понятно и одновременно интересно для всей нашей группы.
В целом, как я уже написала, наша поездка мне очень понравилась, однако программа была настолько напряженной, что большинство из нас предпочитало спать в автобусе, чем смотреть на вид, который располагался за окном. По моему, можно было вместо театра дать нам свободное время, которого нам всем не хватало.
Спасибо Вам огромное за всё что для нас сделали, особенно за то, что мы успели на «Сапсан»! 🙂
Всего хорошего для Вас и Вашей семьи.

С уважением,
Иза Р.


Wrażenia po wyjeździe do Rosji

Wyjazd do Moskwy okazał się spełnieniem moich najskrytszych marzeń. Spotkałam tam bardzo ciekawe osoby, tak samo zainteresowane Rosją jak ja. Zawsze chciałam pospacerować po Placu Czerwonym lub po Arbacie, zobaczyć Sobór Wasyla Błogosławionego, Sobór Chrystusa Zbawiciela. Wszystkie te miejsca miałam okazję wiedzieć tylko w telewizji lub podręcznikach. Dzięki wyjazdowi będę lepiej rozumiała kulturę Rosji. Spróbowałam syrników, sgusionki, soljanki i blinów z kawiorem. Te ostatnie były pierwszym punktem rzeczy, które muszę zrobić w Rosji. Kuchnia rosyjska chociaż różni się do kuchni polskiej, jest nie mniej smaczna i ciekawa. Przewodnicy Roman i Elena przekazali nam wiele informacji dotyczących zabytków Moskwy i Petersburga. Żadna książka nie podałaby mi tylu ciekawostek o tych dwóch miastach, zrobili to natomiast przewodnicy. Podczas pobytu w Sankt-Petersburgu zobaczyłam zapierający dech w piersiach kompleks pałacowo-parkowy Carskie Sioło, który znakomicie prezentował się w zimowej scenerii. Jeżeli będę kiedyś w Petersburgu odwiedzę koniecznie Kunstkamerę, która nie znalazła się w programie wycieczki. Przebywanie pośród natywnych użytkowników języka wywarło niemały wpływ na moją kompetencję komunikacyjną. Spotkanie z „żywym” językiem było czymś niesamowitym. Mam na myśli spotkania ze studentami na SPGU i MGU, podczas których wymienialiśmy się uwagami na temat studiowania, uczenia się języków obcych, a także innych aspektów życia codziennego. Podczas konferencji na MGIMO mogłam obserwować pracę tłumaczy symultanicznych, na których miejscu mam nadzieję pracować za kilka lat. Do Polski przywiozłam z sobą masę miłych wspomnień i sporo książek.

Jestem wdzięczna za to, że miałam okazję uczestniczyć w wyjeździe Izabela Borowska


Szanowny Panie Prezesie,

Przede wszystkim chciałbym podziękować za możliwość udziału w tak wspaniałym przedsięwzięciu. Cieszy mnie to tym bardziej, iż był to mój pierwszy pobyt w Rosji, więc zostanie w mojej pamięci na długo. Trudno mi pisać o negatywnych stronach tego projektu, gdyż zalet było o wiele więcej. Niesamowitym było zobaczenie od razu dwóch stolic Rosji: Moskwy i Petersburga. Można było się przekonać o ich wielkości i urodzie. Na pewno ważnymi punktami w wymianie były muzea: Galeria Treitiakowska i Strielieckije Palaty, a także zwiedzenie Carskiego Sioła. Dobrym pomysłem był transport do Petersburga pociągiem Sapsan. W Polsce takich luksusowych środków transportu nie ma. Odnosząc się jednak do elementów, które można byłoby poprawić, to może mniej napięty grafik. Jedną z najważniejszych rzeczy w takich projektach jest poznanie miasta samemu. Tutaj tego zabrakło, gdyż wszystko zwiedzaliśmy w biegu (biegliśmy nawet przez Galerię Trietiakowską). Chociaż z drugiej strony rozumiem chęć pokazania nam jak największej liczby atrakcji. Ciepło będę też wspominał pierwszy spacer po Moskwie i kolację pożegnalną, do której przygrywano nam na gitarach. Dawno nie miałem okazji jeść tak pysznej kolacji w tak magicznej atmosferze.To chyba najważniejsze z moich uwag. Nie mam więcej, gdyż sama idea takiej wymiany rekompensowała wszelkie niedogodności.

Z wyrazami należytego szacunku

Maciej Małek