Obchody 72 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej na Podkarpaciu

W dniu 8 maja 2017 r.  w 72 rocznicę zakończenia II wojny światowej delegacja Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód   złożyła kwiaty w miejscach wiecznego spoczynku Żołnierzy Armii Czerwonej w Krośnie oraz Dukli. W uroczystościach uczestniczył  Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Aleksandr Minin. Stowarzyszenie reprezentował Gabriel Zajdel Prezes – Oddziału Podkarpackiego SWP-W.

W Krośnie delegacja wraz z Prezydentem Miasta Krosna Piotrem Przytockim udała się na cmentarz żołnierzy radzieckich poległych podczas walk o Krosno we wrześniu 1944 r. aby złożyć pod pomnikiem  wiązanki  kwiatów  i zapalic znicze . Po zakończeniu uroczystości w Krośnie delegacja udała się do Dukli na cmentarz wojenny,  tam wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, oraz  Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej wraz z delegacją władz samorządowych gminy Dukla na czele z Burmistrzem Andrzejem Bytnarem.

W czasie swojego pobytu w Krośnie i Dukli Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie Aleksandr Minin spotkał się z Prezydentem Miasta Krosna Piotrem Przytockim oraz dzięki uprzejmości dyrektora Stefana Dziadosza zwiedził Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie gdzie mógł zapoznać się z historią przemysłu szklarskiego w Krośnie.  W trakcie pobytu w Dukli Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej dzięki uprzejmości pana dyrektora Waldemara Półchłopka zwiedził Muzeum Historyczne Pałac w Dukli. Muzeum funkcjonuje od 1944 roku, kiedy to miała miejsce Operacja Karpacko-Dukielska – największą bitwa górska w czasach II wojny światowej.