O Gruzji w Opolu na różne sposoby!

Przez opowieści, zabawę, naukę i potrawy… 

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyły się Dni Gruzji na Opolszczyźnie organizowane przez Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego oraz objęte patronatem Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Andrzeja Buły. Na spotkania dotyczące Gruzji licznie przybyli Opolanie.

Pierwsze wydarzenie miało miejsce 23 listopada, w dzień św, Jerzego – patrona Gruzji. Wtedy Opole odwiedził Wojciech Górecki, reporter, analityk i historyk specjalizujący się w tematyce Kaukazu i Azji Centralnej. Spotkanie z nim poprowadził Grzegorz Pielak – nauczyciel i miłośnik Gruzji. W ten dzień otworzono również fotograficzną wystawę pokonkursową „Spotkania z Gruzją” oraz uczestnicy mieli okazję skosztowania gruzińskiej kuchni. 

Kolejnymi elementami były spotkanie podróżnicze z  naszym członkiem Jackiem Michalskim oraz warsztaty językowe i taneczne z Mariami Melikidze, Gruzinką realizującej w Polsce swój wolontariat z Europejskiego Korpusu Solidarności w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego. Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego „Spotkania z Gruzją”.

Przygotowana była również degustacja gruzińskich słodkości jak np.  czurczchele i pelamushi. Po wysłuchaniu pasjonującej opowieści Jacka o jego wyjazdach do Gruzji publiczność chętnie wzięła udział w warsztatach tradycyjnych tańców gruzińskich oraz poznawała gruziński alfabet i podstawowe zwroty językowe. 

Następnego dnia Prezes Opolskiego Oddziału Daria Ogon i Mariami Melikidze odwiedziły Społeczne Językowe Liceum Ogólnokształcące im. Alberta Einsteina, gdzie Mariami opowiedziała uczniom trzech klas o swoim kraju i języku.

Organizatorzy już myślą, jaki kraj zaprezentować w kolejnej edycji Dni Krajów Wschodnich w przyszłym roku.

fot. Monika Ostrowska, Dagmara Szeląg, Jerzy Stemplewski