MAŁOPOLSKI ODDZIAŁ POMAGA UCHODŹCOM Z UKRAINY

Od pierwszych dni  agresji rosyjskiej na Ukrainę aktyw, członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia aktywnie działają na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy.

Prezes M. Kaczmarczyk i członek naszego zarządu Krzysztof Sosenko pracowali po kilka godzin dziennie jako tłumacze  wolontariusze na Dworcu PKP w Krakowie dokąd przyjeżdżały pociągi z Ukrainy. Naszym  zadaniem było informowanie osób wysiadających    o możliwości zatrzymania się u osób prywatnych, które odbierały uchodźców z dworca, przygotowywaliśmy pakiety z żywnością, tłumaczyliśmy jakie mają możliwości pobytu w Krakowie lub dalszej drogi.

Maria Kaczmarczyk przyjęła na 14 dni do swojego mieszkania matkę z czteroletnią córką. Od 19 marca prowadziła przez 5 tygodni zajęcia z języka polskiego dla 18 Ukrainek rosyjskojęzycznych w sali komputerowej w Domu Kultury IMCA.

Do akcji pomocowej włączyli się członkowie naszego oddziału. Pani Barbara Targosz przyjęła do swojego pensjonatu w Zakopanem 43 osoby (matki z dziećmi) zapewniając im darmowy pobyt, wyżywienie i opiekunkę dla dzieci.

Studenci Uniwersytetu III wieku, dla których M. Kaczmarczyk prowadzi lektorat języka rosyjskiego dobrowolnie zebrali 3100 zł. na słodycze, zabawki i środki czystości (pampersy, chusteczki do pielęgnacji dzieci itp.) dla rodzin przebywających w pensjonacie w Zakopanem.

Pracownicy Instytutu  Filologii Wschodniosłowiańskiej prowadzą w soboty naukę języka polskiego. Wśród nich są członkowie zarządu: prof. Aleksander Wawrzyńczak, dr Joanna Osipowa, prof. Władimir Miakiszew oraz Maria Kaczmarczyk. Na zajęcia uczęszcza ponad 420 Ukrainek. Wszelkie koszty ponosi Uniwersytet Jagielloński i Centrum Judaica. Ponadto Maria Kaczmarczyk uczy  języka polskiego 7 uczniów z Ukrainy, którzy zostali przyjęci do II LO  i do Zespołu Szkół łączności w Krakowie.