Wycieczka studentów UR do Warszawy

W dniu 3 czerwca 2022 studenci którzy, działają w Kole Naukowym Rusycystów przy Katedrze Rusycystyki UR wraz z opiekunem dr Małgorzatą Dziedzic wzięli udział w wycieczce do Warszawy zorganizowanej przez Prezesa Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód Podkarpacki Oddział Wojewódzki Gabriel Zajdel przy wsparciu Zarządu Krajowego. Podczas wycieczki studenci spotkali się z Wiceprezesem Zarządu naszego Stowarzyszenia Zdzisławem Jacaszkiem, odwiedzili Dom Przyjaźni i poznali historię SWP-W. Po zakończeniu wizyty zwiedzili Zamek Królewski w Warszawie oraz Pałac Kultury i Nauki, a także Stare Miasto. Wycieczka została zorganizowana w podziękowaniu za pracę włożoną w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Poniżej sprawozdanie z wycieczki napisane przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

03.06.2022 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Warszawie na zaproszenie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Wycieczka do stolicy była nagrodą od Stowarzyszenia w związku działalnością naszego koła na rzecz uchodźców z Ukrainy. Jako studenci rusycystyki – podobnie jak nasi wykładowcy – od początku wojny w Ukrainie czuliśmy szczególną potrzebę zaangażowania się w pomoc uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy. Mieszkamy i studiujemy w mieście, do którego przybyło dotychczas ponad 100 tysięcy uchodźców, co pokazuje, jak wielkie było i jest zapotrzebowanie w naszym regionie na znajomość języka rosyjskiego. Posługuje się nim większość przybywających do naszego regionu uchodźców, dlatego nasze umiejętności okazały się szczególnie potrzebne. Zaproszenie od SWP-W bardzo nas ucieszyło, pozwoliło nie tylko zapoznać się bliżej z działalnością Stowarzyszenia, ale też zwiedzić stolicę i spędzić wspólnie czas. Nasze studia przypadły akurat na okres pandemii oraz wojny, dlatego tym bardziej doceniamy możliwość wyjazdu i oderwania się od codziennych problemów. W siedzibie Stowarzyszenia mieliśmy przyjemność spotkać się z Wiceprezesem Zarządu, Panem Zdzisławem Jacaszkiem, który przybliżył nam krótko historię i działalność Stowarzyszenia, a także wręczył pamiątkowe dyplomy. Następnie zwiedziliśmy Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, a także Stare Miasto. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz szczególne wyrazy podziękowania kierujemy na ręce Pana Gabriela Zajdla – Prezesa Oddziału Podkarpackiego SWP-W, który został naszym przewodnikiem po stolicy i niezwykle barwnie opowiadał o Warszawie i działalności SWP-W.

Emilka:

Wyjazd do Warszawy i spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód były dla nas bardzo ważnym i ciekawym doświadczeniem, które na pewno będziemy mile wspominać. Dziękujemy za zauważenie naszych starań oraz za możliwość poznania stolicy. To był wspaniały czas.

Ola:

Bardzo dziękujemy za możliwość przyjazdu do Warszawy, docenienie naszego wkładu w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Spędziliśmy świetny czas odwiedzając Stowarzyszenie Współpracy Polska- Wschód oraz zwiedzając najważniejsze zabytki stolicy.

Michał:

Zwiedzenie historycznie ważnych dla naszej ojczyzny miejsc w stolicy kraju było wspaniałą okazją do zastanowienia się nad rolą patriotyzmu i samej historii w naszym życiu. Podczas spotkania w siedzibie Stowarzyszenia poczuliśmy, że nasz trud włożony w pomoc potrzebującym Sąsiadom z Ukrainy jest doceniany i ważny. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tej wycieczce.

Studenckie Koło Naukowe Rusycystów

Katedra Rusycystyki

Instytut Neofilologii

Uniwersytet Rzeszowski

Opiekun: dr Małgorzata Dziedzic