Konferencja prasowa w siedzibie PAP, zorganizowana przez Ambasadę Kazachstanu w Polsce.

3 marca 2017 roku Józef Bryll Prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód oraz Jerzy Smoliński – Wiceprezes, uczestniczyli w konferencji prasowej w siedzibie PAP, która zorganizowana została przez Ambasadę Kazachstanu w Polsce z udziałem JE Ałtaja Abibułłajewa Ambasadora Kazachstanu w Polsce oraz Wiceministra Gospodarki Narodowej Kazachstanu Pana Serika Żumangarina. Konferencja poświęcona była głównie Orędziu Prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa do narodu Kazachstanu wygłoszonego w styczniu 2017 roku. Warto odnotować, iż w okresie 25 lat niezawisłości tego Państwa jest to  III Orędzie Prezydenta, tym razem poświęcone trzeciej modernizacji Kazachstanu, której głównym celem jest podniesienie na najwyższy poziom globalną konkurencyjność. Konferencję prowadził Ambasador Kazachstanu,  zaś wprowadzenia do dyskusji dokonał wiceminister gospodarki Kazachstanu. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele polskich  środków masowej informacji, pozarządowych organizacji, firm prowadzących współpracę gospodarczą z kazachstańskimi partnerami.

Otwierając konferencję Ambasador A. Abibułłajew przedstawił informację dotyczącą stanu stosunków polsko – kazachstańskich. Zaakcentował duże znaczenie ubiegłorocznej wizyty w Polsce Prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, w czasie której podpisano liczne umowy gospodarcze (  na sumę ponad 45 mln USD ). Od stycznia  br. zniesione zostały  dla Polaków  wizy do Kazachstanu, zaś od 9 maja br. uruchomione zostanie stałe połączenia lotnicze. Rosną też obroty handlowe pomiędzy Warszawą a Astaną, które w minionym roku osiągnęły prawie 700 mln  USD. Władze Kazachstanu wiążą duże nadzieje  z wizytą naszego Prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie, która przygotowywana jest na wrzesień 2017 roku. Poinformował także o przygotowaniach do Expo 2017 r. w Astanie. Wiceminister  S. Żumangarin omawiając szczegółowo Orędzie Prezydenta zwrócił uwagę, iż zawiera Ono węzłowe zadania stojące przed Kazachstanem w okresie najbliższych 30 lat. Do 2050 roku Kazachstan powinien znaleźć się w gronie najbardziej rozwiniętych państw świata, ma być przeprowadzona trzecia modernizacja. Prezydent wyznaczył pięć priorytetów  stojących przed państwem i narodem.  Po obu wystąpieniach uczestnicy konferencji zadali liczne pytania oraz zabierali glos  w dyskusji.

Nasze Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w promowaniu Kazachstanu w Polsce organizując liczne Dni Narodowe, konferencje, seminaria oraz wystawy ukazujące Kazachstan. Organizujemy także   spotkania związane z wystąpieniami Nursułtana Nazarbajewa i Jego programami dotyczącymi rozwoju Kazachstanu. W 2017 roku w planach SWP-W jest kilka przedsięwzięć promujących Kazachstan w Polsce. Na początku 2017 roku nasze Stowarzyszenie wydało książkę pt „550 lat państwowości Kazachstanu” szkice dziejów. Przygotowywane jest wydawnictwo po konferencji na Uniwersytecie Warszawskim, którego organizatorami jest SWP-W oraz UW.