IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Rosyjskiej

23 marca 2018 r. w Zespole Szkół Sportowych w Rzeszowie odbyła się IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej.  Konkurs, którego celem jest zainteresowanie kulturą i upowszechnianie wśród młodzieży szkolnej najbardziej wartościowych utworów narodów zamieszkujących na wschód od Bugu, zapisał się w historii Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzeszowie jako ważne wydarzenie dla regionu.

Konkurs jak co roku zorganizowany był we współpracy z Podkarpackim Oddziałem naszego Stowarzyszenia. Imprezę uświetniła obecność Aleksandra Minina – Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie oraz Wiceprezesa Zarządu Krajowego SWP-W – Leszka Solarka, Oddział Podkarpacki reprezentował jego prezes Gabriel Zajdel.

Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Dębicy, Ropczyc, Leżajska, Lubaczowa, Krosna, Błażowej, Głogowa Małopolskiego i Rzeszowa.

W Jury zasiadali:
1. Aleksandr Minin – Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie– przewodniczący;
2. Laila Arifulina – tancerz i choreograf, absolwentka Szkoły Baletowej przy Teatrze Balszoj w Moskwie
3. dr hab. Artur Czapiga – dyrektor Instytutu Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim;
4. dr Maria Kossakowska-Maras – pracownik naukowy w Instytucie Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim;
5. Adrianna Sawa – muzyk, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 oraz w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie;
6. Klaudia Długosz – przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Sportowych w Rzeszowie.

Jury oceniało:
– poprawność językową wykonywanych utworów,
– stopień trudności,
– interpretację i aranżację,
– ogólny wyraz artystyczny,
– dobór repertuaru,
– opanowanie tekstu na pamięć,
– zdolności wokalne.

Wyniki-KPR-2018

Oprócz występów wokalnych widzowie mogli oglądać również pokazy akrobatyczne w wykonaniu uczniów szkoły.

Mamy nadzieję że, IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Rosyjskiej będzie kolejnym impulsem do poznawania przez młodzież kultury i języków naszych wschodnich sąsiadów i czekamy już na V jego edycję.

Serdeczne podziękowania należą się Pani Kindze Maciołek – Rzucidło za wkład pracy i osobiste zaangażowanie które zaowocowały znakomitym przygotowaniem i przeprowadzeniem tego ważnego wydarzenia w środowisku
szkolnym województwa podkarpackiego.