III GALA KRESOWA

STARE BOGACZOWICE – WAŁBRZYCH 12.11.2019 – 5.12.2019 r.
Tegoroczna edycja Gali organizowana jest przez Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód Oddział w Wałbrzychu, Gminę Stare Bogaczowice przy współpracy z Powiatowo Miejską Biblioteką Publiczną Biblioteką pod Atlantami w Wałbrzychu, Gminnym Centrum Biblioteczno Kulturalnym w Starych Bogaczowicach, oraz Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Wałbrzychu.
W programie tegorocznej Gali odbędzie się wernisaż akwareli wałbrzyskiego twórcy pana Romana Kuliniaka pt. „Impresje Lwowskie”. – wystawa będzie eksponowana w Starych Bogaczowicach oraz w Bibliotece Pod Atlantami.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji III Gali Kresowej będzie profesor Stanisław Sławomir Nicieja , który wygłosi wykład nt. „Dramat Kresów po 17 września 1939 roku” – połączony z promocją XIII tomu Atlantydy Kresowej ( SZCZEGÓŁY NA PLAKATACH )
Wydarzenie specjalnym jest międzynarodowy koncert artystów z Polski – Białorusi, Ukrainy, Uzbekistanu pt. „Śpiewnik domowy”, który realizowany jest w ramach obchodów 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
Koncert realizowany jest przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Kultury Białoruskiej i Polskiej w Mińsku, którego przewodniczącą jest Pani Marina Towarnicka – laureatka Medalu Mickiewicz- Puszkin , którym uhonorowało ją w br. Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód.
W koncercie wystąpią; Halina Sokolnik – solistka Państwowej Filharmonii w Mińsku, wokalistka Nadzieja Brońska z Mińska, Marta Perchacz z Ukrainy,Inna Kamarian z Uzbekistanu – laureatka wielu międzynarodowych konkurów, zespół wokalny „Koleżanki tego Pana” oraz chór „Głos duszy” – działający przy kościele św. Szymona i św. Heleny w Mińsku . Kierownikiem muzycznym koncertu jest Witalij Aleszkiewicz, reżyserem koncertu -Marina Towarnicka

Koordynatorem i realizatorem programu III Gali Kresowej jest Oddział Wałbrzyski SWP-W.
Zadanie zrealizowane jest ze środków Powiatu Wałbrzyskiego w ramach kalendarza wydarzeń kulturalno – sportowych 2019 oraz środków własnych SWP-W.