GRUZINI PODPATRUJĄ DOBRE PRAKTYKI NA OPOLSZCZYŹNIE

Jak skutecznie przyciągać inwestorów, w czym pomaga współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, jak funkcjonują jednostki takie, jak Park Naukowo-Technologiczny? Taką wiedzą i dobrymi praktykami pracownicy OCRG dzielili się z delegacją gruzińską, która gościła w województwie opolskim w dniach 24-25 września b.r.

W gruzińskiej delegacji byli m.in. wicegubernator regionu Guria Akaki Shengeli, wicegubernator regionu Kachetia Platoni Kalmakhelidze, dyrektor Departamentu ds. Rozwoju Regionalnego i Terenów Górskich Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji Giorgi Dididze, a także przedstawiciele Urzędu Gubernatora regionów Imeretia, regionu Guria, regionu Kachetia, regionu Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia oraz Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju.

W pierwszym dniu delegacja spotkała się z dyrekcją podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz funkcjonującego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. Delegacja wysłuchała prezentacji na temat oferty inwestycyjnej województwa opolskiego, dobrych praktyk dotyczących obsługi inwestora, pomysłów realizowanych w naszym regionie na obsługę poinwestycyjną czy korzyściach płynących ze współpracy z instytucjami otoczenia biznesu. W pierwszym spotkaniu tym uczestniczyli również przedstawiciele izb gospodarczych województwa opolskiego, a także Wiceprezes Zarządu Krajowego i Prezes Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego  Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Eugeniusz Brudkiewicz oraz Alina Dorosz-Sobka, przedstawicielka Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego  –  Członek Prezydium Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia.

– Staraliśmy się podzielić z delegacją z Gruzji wszystkim tym, co wiemy o obsłudze inwestorów i wsparciu firm, co jest skuteczne i co może także im przynieść korzyści – podkreślił dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – Podczas całej dwudniowej wizyty członkowie delegacji mieli też do dyspozycji pracowników Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami.

Zabierając głos Eugeniusz Brudkiewicz przypomniał kontakty opolskie z Gruzją, te historyczne i dzisiejsze, czyli tegoroczne, zaproponował, aby za biznesem równie aktywnie podążała kultura, oświata i turystyka w ramach współpracy z partnerami Gruzji.

Widzimy już bardzo ożywione kontakty turystyczne i pragniemy nawiązanie kontaktów Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa z partnerem w Gruzji po doświadczeniach z pobytu działaczki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód na III Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Współczesnej „Art. Akvani 2019” zorganizowanym przez malarza Dawida Kapiaszvili w Gruzji nad jeziorem Bazaleti.

Zaprosił 2 poetów z Gruzji na XXX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu i Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu i III Forum Literackie w dniach 13.11- 16.11 b.r.

Gdyby poeci nie dojechali dokonamy prezentacji twórczości wybitnych  pisarzy gruzińskich zaczynając od wielkiego pisarza Ilji Czawczawadze i Akakiego Cereteli, twórcy współczesnego języka gruzińskiego, autora wiersza i pieśni popularnej Suliko.

Jesteśmy za nawiązaniem współpracy samorządów terytorialnych i instytucji nauki, oświaty, sportu i turystyki z partnerami Gruzji. Przegotowujemy się do powołania Stowarzyszenia Współpracy Polska-Gruzja na szczeblu regionu a później kraju.

Wizyta gruzińskiej delegacji odbywa się w ramach działania 2.1. projektu nr 201/2019 „Przygotowanie gruzińskiej administracji publicznej do wdrażania Pilotażowego Zintegrowanego Programu Rozwoju w obszarze inwestycji”. Projekt współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Gościom z Gruzji, którzy mają już za sobą spotkania z samorządowcami oraz przedstawicielami administracji rządowej w Warszawie, a przed sobą wizytę w Krakowie, przez cały czas towarzyszy przedstawicielka Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Justyna Wenglorz.

W drugim dniu wizyty w Opolu członkowie delegacji mieli okazję zobaczyć opolską podstrefę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zwiedzić Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oraz firmę Aluprof z Opola.

– Mieliśmy takie właśnie oczekiwania: że województwo opolskie będzie się z nami chciało podzielić swoimi informacjami i doświadczeniami w tym zakresie – powiedział wicegubernator regionu Kachetia. –  Pobyt na Opolszczyźnie i prezentacja, którą mieliśmy okazję zobaczyć, potwierdziła, ile pracy było włożone, by osiągnąć tak dobre rezultaty – mówił Platoni Kalmakhelidze. I dodał: – Spotkania, które były wzmocnione taką otwartością i życzliwością ze strony przedstawicieli waszego regionu potwierdziły nasze oczekiwania i nadzieje, że chcielibyśmy dalej współpracować z Województwem Opolskim.