Członkowie Kola Młodzieżowego przy Warmińsko – Mazurskim Oddziale SWP-W w Domu Przyjaźni

Uczestniczący w Walnym Zebraniu Oddziału w dniu 09.06 2021 r. członkowie Koła Młodzieżowego przy Warmińsko – Mazurskim oddziale SWP-W zostali zaproszeni do Warszawy celem zapoznania się z działalnością Zarządu Krajowego i zwiedzenia najważniejszych miejsc stolicy. 

Poniżej informacja przesłana  przez uczestników:

„ Nasz pobyt trwał 4 dni (16-19 sierpnia 2021). Czas ten spędziliśmy bardzo efektywnie przeznaczając go na lepsze poznanie stolicy, odwiedzenie najważniejszych miejsc i obiektów. Pierwszy dzień poświęcony był na zakwaterowanie się i zapoznanie z personelem  „Domu Przyjaźni”. Tego dnia zwiedziliśmy częściowo Stare Miasto oraz skorzystaliśmy z najpopularniejszego  warszawskiego centrum handlowego – Złote Tarasy.

We wtorek zobaczyliśmy Cmentarze Powązkowskie, na których spoczywają wybitne postaci historii Polski. Wieczorem przeszliśmy się do Parku Łazienkowskiego oraz w okolice Sejmu RP. W środowe przedpołudnie wjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki co pozwoliło nam uzyskać nietuzinkowe wrażenia.  Dalszą część dnia poświęciliśmy na podróże komunikacją miejską do bardziej odległych od centrum miejsc stolicy. Zobaczyliśmy Osiedle „Przyjaźń” na warszawskich Jelonkach (zbudowane na potrzeby budowniczych Pałacu Kultury i Nauki), Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich (na którym spoczywają żołnierze uczestniczący między innymi w wyzwalaniu Warszawy w 1945 roku) oraz osiedle Wilanów, na którym znajduje się znamienita budowla Świątynia Opatrzności Bożej. Ostatniego dnia poszliśmy na Plac Piłsudskiego celem zobaczenia Grobu Nieznanego Żołnierza, Pomnika Józefa Piłsudskiego, Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i Pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Warszawy w którym uzyskaliśmy garść bezcennych informacji o stolicy. Konsumując obiad w czasie pobytu mielimy okazję  poznać smaki restauracji „Ristorante Si” zlokalizowanej w budynku SWP-W.  Nocleg był zapewniony w pokojach gościnnych w siedzibie Stowarzyszenia.

16.08.2021 r. odbyło się spotkanie  z prezesami SWP-W Józefem Bryllem i Zdzisławem Jacaszkiem, a w kolejnych odbywaliśmy spotkania z Prezesem Bryllem. W czasie tych wizyt dowiedzieliśmy się wiele na temat szczegółów działalności Stowarzyszenia w wymiarze warszawskim oraz globalnym. Na tym zakończył się nasz pobyt.

Konkludując, wyjazd był owocny i bogaty w niezwykłe wrażenia i obserwacje. Posiedliśmy także cenną wiedzę na temat zakładania i funkcjonowania stowarzyszeń”.