52  Międzynarodowy Festiwal  Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju

Veriko Tchumburidze   skrzypaczka z Gruzji oczarowała publiczność 52  Międzynarodowego Festiwalu  Henryka Wieniawskiego, który odbywał  się w dniach  od 15 do 18 czerwca 2017 roku w Szczawnie Zdroju. Festiwal Wieniawskiego w swej tradycji nawiązuje do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytora, w latach 1855 i 1857 w Szczawnie Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn), na Dolnym Śląsku. Pierwszy festiwal odbył się w 1966 r.

Tegoroczny 52 Festiwal był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Na scenie Teatru Zdrojowego  wystąpiły orkiestry: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, ( drygent Anna Duczmal – Mróz),Orkiestra Symfoniczna Il Giardino d’Amore ( dyrygent Marta Gardolińska, Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki Filharmonia Wrocławska ( drygent Gabriel Chmura) oraz plejada znakomitych wykonawców: Maria Włoszczowska – skrzypce ( Laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, David Algona ( Włochy) skrzypce, Giulio Tampalini (Włochy) gitara, Stefan Plewiak  skrzypce.

Koncert finałowy w dniu 18 czerwca był niepowtarzalnym wydarzeniem artystycznym, który swoim wirtuozowskim wykonaniem  Koncertu skrzypcowego d-moll nr 2 op. 22 Henryka Wieniawskiego uświetniła Veriko Tchumburidze z Gruzji /laureatka I Nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu /.

Organizatorom Festiwalu składam szczególne słowa uznania, a jednocześnie odsyłam do strony Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju gdzie można szczegółowo zapoznać się z historią festiwalu.

 http://www.teatr-zdrojowy.pl/wieniawski

oprac. L.S.