Świętokrzyskie z pomocą dla Marty – na krańcach Europy

Stowarzyszenie Współpracy  Polska – Wschód zorganizowało wyprawę do Mołdawii, którą zadedykowało 4 -letniej Marcie, cierpiącej na rzadką chorobę kości i stawów – osteochondrodysplazję. Podróż do niebezpiecznych rejonów miała zwrócić uwagę na chorą dziewczynkę. „Świętokrzyskie z pomocą dla Marty – na krańcach Europy” zostało objęte patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa.


Uczestnikiem humanitarnej wyprawy był Robert Biernacki, ambasador Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, która zainicjowała akcję pomocy dla chorej dziewczynki.

Podróż skupiła się głównie wokół dwóch, „trudnych” społecznie, politycznie i gospodarczo rejonów: Naddniestrza, a właściwie Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej ze stolicą w Tyraspolu, która jest uznawana jedynie przez Abchazję i Osetię Południową oraz Terytorium Autonomicznego Gagauzji. Robert Biernacki w ciągu kilkunastu dni pobytu spotkał się z: Dariuszem Wosztylem – Konsulem RP w Kiszyniowie, Ludmiłą Wolewicz –  prezes Stowarzyszenia Polaków Gagauzji w Komracie, Oksaną Bondarczuk –  prezes Stowarzyszenia „Polska Wiosna w Mołdawii” w  Kiszyniowie, Mihailem Formuzalem – Başkanem  – Gubernatorem Terytorium Autonomicznego Gagauzji i członkiem rządu Mołdawii oraz Natalią Siniawską – prezes Stowarzyszenia Polaków w Naddniestrzu „Jasna Góra”.

Każdemu opowiedział o chorej dziewczynce oraz przybliżył całą akcję, która jest prowadzona w województwie świętokrzyskim od kilu miesięcy, by pomóc Marcie, która czeka na operację kręgosłupa.

Dodatkowym efektem wyprawy jest także chęć nawiązania współpracy Mołdawi z województwem świętokrzyskim  w zakresie wymiany studenckiej z uczelniami w Kiszyniowie i Tyraspolu, czy w kontaktach biznesowych i kulturalnych.

Partnerzy wyprawy: Województwo Świętokrzyskie, Wyższa Szkoła Handlowa im. Bolesława Markowskiego w Kielcach.

źródło: www.sejmik.kielce.pl