Ukraina w Wielkopolsce

Tak nazwano spotkanie, które odbyło się 20 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie. Pomysłodawcą i współorganizatorem tej ciekawej biesiady byli członkowie Konińskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód. Dobra współpraca w przeszłości z Biblioteką sprawiła, że po dość długiej przerwie ograniczanej trapiącymi nas pandemicznymi niedogodnościami, pozwoliła zgromadzić ciekawych słuchaczy, uczestników spotkania. Do organizacji wydarzenia włączyli się dziennikarze z lokalnych portali internetowych: LM Konin, KNTV24, Info Konin. Intencją prowadzących rozmowę z zaproszonymi gośćmi, sąsiadami z obecnie broniącej swojej niepodległości Ukrainy czterdziestolatkami z jednej klasy uczącymi się w lwowskiej, polskiej szkole było porozmawianie o ich pasjach , pracy zawodowej, troskach i dzisiejszych przeżyciach.

 Każdy z nich swoją drogę życiową związał z Polską. Sergiej Duriagin podjął studia medyczne na Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, po czym podjął pracę w konińskim szpitalu. Dzisiaj jest cenionym anestezjologiem i specjalistą w dziedzinie intensywnej terapii. Jego pasja to także wysokie góry. Eugeniusz Ławrenczuk  absolwent Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych z dyplomem reżyser operowy, absolwent wyższych kursów choreograficznych na UMC-S w Lublinie. Na pracę zawodową  złożyło się wiele odpowiedzialnych i twórczych stanowisk: założyciel i Dyrektor Teatru Polskiego w Moskwie, który opuścił w 2014 roku na znak protestu przeciwko aneksji Krymu przez Rosję i wrócił do Ukrainy , do Odessy gdzie kierował Narodowym  Akademickim Teatrem Opery i Baletu, obecnie jest Rektorem Pierwszej Ukraińskiej  Szkoły Teatru i Kina. Jego działalność artystyczna jest wysoko oceniana i nagradzana. Obecnie pracuje nad swoim nowym dziełem w Poznaniu, którego premiera odbędzie się za parę dni.

 Obaj Panowie zasługują na szczególne zainteresowanie ich opiniami jak należy traktować pracę. Można powiedzieć, że dla nich praca jest sztuką, którą należy wykonywać z pietyzmem. I o tym dowiedzieli zaproszeni uczestnicy spotkania.  Goście spotkania podziękowali Polakom za udzielaną Ukrainie pomoc. Oni sami też angażują się w niesienie pomocy swoim walczącym  rodakom. 

Stowarzyszenie nasze wspierając walczącą Ukrainę realizuje swoje główne motto działalności „Dobrosąsiedztwo jest rzeczą kardynalną”. Stąd społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 10 w Koninie im. Adama Mickiewicza została wyróżniona Dyplomem Dobrego Sąsiedztwa za trud wnoszony w pomoc walczącej Ukrainie.

Więcej na:

https://www.lm.pl/aktualnosci/ukraina-w-wielkopolsce-czarne-albo-biale-w-czasie-wojny-tylko-tak

https://infokonin.pl/ukraina-w-wielkopolsce/

Zdjęcia:  Zbigniew Murawski, Anna Małkowicz, Mirosław Jurgielewicz, Studio 777.