KOLEJNA PODRÓŻ Z JĘZYKIEM ROSYJSKIM

Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego trwa czwarta już edycja Akademia Młodego Poligloty, czyli swoistego dziecięcego uniwersytetu. Jest to projekt, którego celem jest rozbudzanie zainteresowań związanych z nauką języków obcych oraz zdobywanie wiedzy dotyczącej kultury, historii i geografii innych krajów. Każde zajęcia w ramach AMP to spotkanie z innym językiem obcym.

Tym razem hasło przewodnie brzmi „Języki od kuchni”. Młodzi akademicy będą „oswajać” takie języki obce, jak niderlandzki, hiszpański, chiński, czeski, francuski, rosyjski, niemiecki i angielski oraz poznawać ciekawe miejsca, zabytki, a także typowe dla danego kraju potrawy.

7 grudnia 2019 roku pracownice Wydziału Filologicznego Irena Danecka (wiceprezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód), Barbara Dopierała i Barbara Chlebda (członek prezydium Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód) wspomagane przez członków Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej Paulinę Panic, Agnieszkę Sokołowską i Paulinę Wiench zaprosiły uczestników Akademii Młodego Poligloty na spotkanie z językiem rosyjskim, które tradycyjnie składało się z części wykładowej i warsztatów.

Słuchacze zapoznali się z rosyjską tradycją picia herbaty, w której istotną rolę odgrywa samowar, czyli urządzenie do gotowania wody i parzenia herbaty. Dowiedzieli się, co zazwyczaj znajduje się na stole oprócz samowara i jaki poczęstunek jest wtedy serwowany. Z dużym zainteresowaniem słuchacze przyjęli fakt, że herbatę po rosyjsku można pić na trzy sposoby: внакладку [wnakładku] – czyli pić osłodzoną herbatę (wsypać cukier i zamieszać), вприкуску [wprikusku] – czyli pić herbatę przez kostkę cukru trzymaną w ustach i вприглядку – czyli pić nieosłodzoną herbatę, patrząc na cukier.

Słuchacze dowiedzieli się także, że Rosjanie żegnają się z karnawałem bardzo długo, bo aż przez tydzień, zwany Maslenicą. Wtedy na stołach królują bliny podawane na różne sposoby.

W części warsztatowej młodzi poligloci własnoręcznie udekorowali filiżanki do herbaty, które zabrali do domów wraz z kartką informującą ich, że 15 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Herbaty. Poprosiliśmy naszych słuchaczy, aby tego dnia cała ich rodzina spotkała się przy filiżance aromatycznej herbaty i o zrobienie  sobie zdjęcia  z nową filiżanką. Teraz czekamy na te zdjęcia!

Zajęcia odbywały się dzień po dniu św. Mikołaja, więc poinformowaliśmy słuchaczy, że do rosyjskich dzieci Dziadek Mróz z wnuczką Śnieżynką i prezentami przychodzi dopiero w noworoczną noc. Jednak ku miłemu zaskoczeniu młodych poliglotów okazało się, że Dziadek Mróz i Śnieżynka wyruszyli w podróż do rosyjskich dzieci nieco wcześniej i w swojej drodze ze słodkimi upominkami zahaczyli o Opole.