XXII Międzynarodowy Plener Malarski Dobra 2022 z bogatym dorobkiem artystycznym

Pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły w dniach od 29 lipca do 8 sierpnia b.r. w Ośrodku Wypoczynkowym w Dobrej odbyła się kolejna XXII edycja Pleneru Malarskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręgu Opolskiego. Współorganizatorem z największym wkładem finansowym i organizacyjnym była gmina Strzeleczki przy współfinansowaniu Samorządu Województwa Opolskiego i niewielkim wkładzie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

W plenerze wzięło udział trzydziestu artystów, w tym pięciu artystów plastyków członków  Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Funkcję kuratora pleneru pełniła Urszula Serafin-Noga, przewodnicząca sądu koleżeńskiego ZPAP PSU i zasłużona działaczka SWP-W.

Plener był nie tylko pracą twórczą, stawianiem sobie zadań artystycznych i czerpaniem z doświadczeń kolegów, ale również możliwością integracji pokoleń i narodów. W czasie pleneru artyści wykonali ponad 80 prac zróżnicowanych pod względem tematyki i techniki, z których 46 zaprezentowano na wystawie poplenerowej w Domu Kultury w Strzeleczkach. W późniejszym terminie prace będą prezentowane w Opolu i innych miastach województwa opolskiego. Nowym akcentem w czasie wernisażu było zaprezentowanie części prac dzieci i młodzieży z wcześniej zorganizowanego pleneru przez Dom Kultury w Strzeleczkach, co wzbudziło duże zainteresowanie artystów z prośbą o kontynuację.

Wernisaż był podsumowaniem osiągniętych celów, czasem wzajemnych podziękowań i radości uczestników z nawiązaniem do złotej myśli Henry Forda, że „Zbieganie się razem to początek. Trzymanie się razem to postęp. Wspólna praca to sukces”. Myśl ta została umieszczona w pięknych podziękowaniach wręczanych przez Andrzeja Lacha, prezesa ZPAP PSU, które otrzymali między innymi Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki, i  Eugeniusz Brudkiewicz, Honorowy Prezes SWP-W, wraz ze szklanymi statuetkami z miłym napisem Człowiek Dusza.