Wizyta uczniów z Kazachstanu w Opolu

Ciekawie spędzili czas ferii zimowych w Opolu uczniowie z Kazachstanu

Były to pierwsze ferie zimowe spędzone w Opolu przez uczniów z Kazachstanu, a uczących się w szkołach średnich na Opolszczyźnie. Części z nich wyjechała na ferie do rodziców w Kazachstanie, a dla pozostałej 25 osobowej grupy pani dr Maria Kałamarz szefowa EURASIA ADVISER COMPANY, członek Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód zorganizowała  pobyt w bursie Zespołu Szkół Mechanicznych zlokalizowanej w samym centrum Opola co bardzo ułatwiało realizację opracowanego programu rozpoczynającego się od zapoznania się z miastem o bogatej, bo ponad 800 letniej historii, sercem regionu, głównym ośrodkiem naukowym, administracyjnym i kulturalnym poprzez zwiedzanie, spotkania, udział w imprezach regionalnych i międzynarodowych organizowanych w tym czasie na terenie miasta.

Częściowo uczniowie byli już przygotowani do zwiedzania, bo już w czasie przerwy świąteczno-noworocznej w czasie spotkania w Turawie otrzymali przewodnik w języku polskim i rosyjskim, wydany przez Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, a po przyjeździe otrzymali wydawnictwo Wydziału Promocji Urzędu Miasta z terminarzem i opisem najważniejszych imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych i naukowych organizowanych właśnie w okresie ich pobytu w Opolu. Należało z pośród bogactwa imprez wybrać gdzie wziąć udział, co zwiedzić, gdzie i z kim się spotkać.

W czasie spotkania z grupą uczniów z Kazachstanu, którzy przybyli do biura Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód aby podziękować za pomoc w załatwieniu dla nich 30 bezpłatnych biletów na najważniejsze wydarzenie sportowe odbywające się w tym czasie w Opolu, czyli mecz kadry Polska-Rosja w futsalu (piłka nożna halowa) w której Rosja jest światową potęgą, a Polacy u nas walczyli jak „równy z równym”, a 3,5 tysięczna publiczność oglądająca mecz w Stegu Arenie bardzo ładnie wspierała głównie Polaków, jednak biało-czerwoni niestety przegrali z wicemistrzami świata 1-2, ale następnego dnia w drugim meczu, który odbywał się w Nysie był już remis 2-2.

Cała grupa uczniów z Kazachstanu zrobiła sobie wspólne zdjęcie z całą drużyną rosyjską. A w czasie spaceru po mieści spotkali głównego trenera kadry rosyjskiej, który zapytał ich jakiej drużynie kibicowali, a młodzież odpowiedziała że 50/50 i złożyli gratulacje za wspaniała grę i możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia z całą drużyną.

W czasie spotkania, w którym uczestniczyli ze strony Stowarzyszenia Eugeniusz Brudkiewicz – Prezes Oddziału, Elżbieta Roehr – Wiceprezes Oddziału i Alina Sobka-Dorosz – członek Prezydium Oddziału i główny specjalista w Departamencie Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego, uczniowie z Kazachstanu zapoznali się z aktualnym stanem i zakresem współpracy naszego Stowarzyszenia i województwa opolskiego z Kazachstanem oglądając wydawnictwa dotyczące Kazachstanu przygotowane przez byłego Ambasadora Kazachstanu Aleksieja Wołkowa, wydawnictwa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód i prezentacje multimedialne z imprez organizowanych przez Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, w tym „Dni Kazachstanu na Opolszczyźnie” oraz ze spotkań z obecnym Ambasadorem Kazachstanu Margułanem Baimuchanem w czasie jego wizyty na Opolszczyźnie i wykładu inauguracyjnego na Politechnice Opolskiej w październiku 2018, przypominając, że Ambasador  Margułan Baimuchan podobnie jak oni rozpoczął naukę języka polskiego przez jeden rok na Opolszczyźnie i dziś tak wspaniale włada językiem polskim co zachwyca naszych polonistów w tym jego nauczycielkę Krystynę Dudę z Politechniki Opolskiej.

Natomiast uczniowie posługując się językiem polskim przy wsparciu się czasem językiem rosyjskim mówili o wrażeniach z pobytu w różnych środowiskach w czasie ferii w Opolu, nauce w szkołach Nysy i Otmuchowa wymieniając imprezy w Opolu które zrobiły na nich największe wrażenia, a były to: oprócz meczu Polska-Rosja, Muzeum Polskiej Piosenki ze wspaniałą prezentacją wszystkich edycji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, w którym mieli możliwość uczestniczyć w widowisku baletowym opartym na chińskiej poezji klasycznej zaprezentowanym przez grupę artystów z Pekińskiej Akademii Tańca podczas uroczystości przywitania Chińskiego Nowego Roku. Artyści przyjechali na zaproszenie Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej, rektora prof. Marka Tukiendorfa oraz  Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.

Podziwiali pięknie oświetlone nocne Opole, zwłaszcza centrum miasta z Rynkiem, ulicą Krakowską i Opolską Wenecją, a także Wyspę Bolko, Bulwar nad Odrą, Wzgórze Akademickie i Amfiteatr Tysiąclecia.

Wspominali również rozmowy z dziennikarzami radia i prasy w trakcie których dzieli się wrażeniami z pobytu na Opolszczyźnie i celami które chcą osiągnąć zdobywając wykształcenie średnie i wyższe w Polsce.