Wizyta na Mazowszu

17 marca 2016 roku członkowie kierownictwa SWP-W i SWP-R Z.Jacaszek, J.Smoliński i R.Tomalak wraz z dyrektorem RONIK S. Antufiewem przebywali w Siemiątkowie pow. Żuromin. Spotkali się z wójtem gminy Piotrem Kostrzewskim z którym omówili planowane przedsięwzięcia związane z wymianą wakacyjną młodzieży oraz występ zespołu artystycznego z Briańska. Delegacja złożyła wiązanki kwiatów na mogile bohaterki Związku Radzieckiego – Anny Morozowej.

Następnie delegacja udała się do Makowa Mazowieckiego, gdzie została przyjęta przez burmistrza miasta – Tadeusza Ciaka. W trakcie spotkania omówiono możliwości współpracy naszego Stowarzyszenia i RONIK z władzami miasta i powiatu z zakresie nauczania języka rosyjskiego oraz w dziedzinie kultury. Delegacja przybyła na miejscowy Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, którzy stracili życie w walkach o wyzwolenie Mazowsza Północnego z hitlerowskimi okupantami. Na cmentarzu, który wymaga przeprowadzenia prac remontowo-konserwatorskich znajdują się groby ponad 13tys poległych czerwonoarmistów. Delegacja złożyła kwiaty na głównym pomniku cmentarza. Na zaproszenie właścicieli i dyrekcji Zakładów Produkcyjnych „Auto-HIT Ltd” w Makowie Mazowieckim (zatrudnia ok 120 osób), delegacja zapoznała się z profilem produkcji. Główne zainteresowania skupiono na produkcji agregatów dla górnictwa węgla kamiennego, których celem jest zapobieganie wybuchom metanu i pyłu węglowego. 20 takich urządzeń już wyeksportowano do Kuzbasu w Rosji.

Na zakończenie pobytu delegacja złożyła wiązanki kwiatów na mogiłach Żołnierzy Radzieckich w Pułtusku. W ceremonii tej uczestniczył Rektor Akademii Humanistycznej w Pułtusku prof. Adam Kosecki