Wigilia Słowiańska na Uniwersytecie Opolskim

Tradycyjna Studencka Wigilia Słowiańska na Uniwersytecie Opolskim z udziałem Przewodniczącego Komitetu Językoznawstwa PAN prof. dr hab. Wojciecha Chlebdy

20 grudnia 2018 roku w Klubie Akademickim „SKRZAT” odbyła się tradycyjna Wigilia Słowiańska, organizowana przez Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej i Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Otwierając coroczną Wigilię Słowiańską Dagmara Ochwatowska – przewodnicząca Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej serdecznie powitała przybyłych uczestników, studentów i pracowników nauki, a wśród nich prof. dr hab. Wojciecha Chlebdę – dyrektora Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Opolskiego, Przewodniczącego Komitetu Językoznawstwa PAN oraz dr Irenę Danecką – wiceprezes Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, jednocześnie wieloletnią opiekunkę Koła Naukowego.

Jako pierwszy z gości głos zabrał prof. Wojciech Chlebda składając w pięknych literackich słowach, krótkie, ale bardzo treściwe życzenia z okazji się zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku

Drodzy Państwo!

Serdecznie życzę, by nadchodzące dni były Świętami w najgłębszych sensach tego słowa, by niosły spokój, poczucie równowagi i bezpieczeństwa, by zapewniły w Waszych domach pogodę i harmonię, by dawały nadzieję, że bilans Nowego Roku będzie lepszy od tegorocznego, a nikogo z Was nie opuści zdrowie i optymizm!

W dalszej części Wigilii były recytacje wierszy bożonarodzeniowych w wielu językach słowiańskich przez członków Koła, po tym przeprowadzono interesujący quiz dotyczący zwyczajów świątecznych i noworocznych w różnych krajach słowiańskich.

Nie zabrakło wizyty Dziadka Mroza i Śnieżynki, którzy przywieźli z dalekiej Północy prezenty dla wszystkich uczestników Wigilii.  

Na zakończenie spotkania uczestnicy słuchali i śpiewali kolędy w różnych językach słowiańskich. Był oczywiście poczęstunek przygotowanych tradycyjnych wigilijnych potraw.