Wakacje uczniów Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu z Ukrainy w Wałbrzychu

W Wałbrzychu spędzali wakacje uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu na Ukrainie, dla których przygotowano 10-dniowy pobyt na przełomie czerwca i lipca.

To już ósmy w ramach wypoczynku letniego przebywała w Wałbrzychu 30 osobowa grupa młodzieży z Borysławia z miasta partnerskiego Wałbrzycha. Organizatorem ich pobytu w naszym mieście jest Urząd Miejski, a dr Roman Szełemej – Prezydent Wałbrzycha od lat dokłada wszelkich starań, ażeby uczniowie sobotnio-niedzielnej szkoły polskiej działającej przy III Szkole Średniej w Borysławiu mogli część swoich wakacji spędzić w naszym mieście. Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej aktywnie uczestniczą w organizacji ich pobytu na ziemi wałbrzyskiej.

Dla naszych gości z Borysławia przygotowany był bogaty program pobytu. Między innymi zwiedzali wałbrzyskie dzielnice: Biały Kamień, Podzamcze, Śródmieście z przepięknym parkiem im.  Jana III Sobieskiego, Bibliotekę pod Atlantami, Centrum Nauki i Sztuki – Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany, Zamek Książ, Państwową Wyższą Szkołę. W trakcie swojego pobytu byli we Wrocławiu, Kudowie Zdroju.

Dla większości uczestników był to pierwszy przyjazd do Polski. Szkoła ta, co warto podkreślić, zajmuje się nauczaniem języka polskiego oraz polskiej historii. Jest bardzo popularna wśród uczniów nie tylko z rodzin o polskim pochodzeniu.

2 lipca 2018 r. grupa spotkała się wałbrzyskim Ratuszu z prezydentem miasta dr Romanem Szełemejem, który ją uroczyście przywitał i życzył bogatych wrażeń w poznawaniu atrakcji miasta i regionu. W spotkaniu uczestniczyli: Zygmunt Nowaczyk -Zastępca Prezydenta, Leszek Solarek – Prezes Oddziału Wałbrzyskiego SWP-W, Irena Froch – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej oraz nestor obu stowarzyszeń Tadeusz Skrężyna wraz z małżonką Marią.

W trakcie spotkania Leszek Solarek w imieniu Jóżefa Brylla – przewodniczącego Kapituły medalu „Mickiewicz – Puszkin” uhonorował panią Krystyne Krasnopolską – założycielkę    i wieloletnią dyrektor szkoły polskiej w Borysławiu medalem „Mickiewicz – Puszkin”. Warto nadmienić, ze szkoła w październiku br. Będzie świętować swoje  25 -lecie istnienia.

W programie pobytu młodzieży z Borysławia znalazło się też spotkanie z członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Oddziału w Wałbrzychu i Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód , które zostało przygotowane na terenie parafii Świętej Rodziny na Białym Kamieniu – u ks. kanonika Mirosława Krasnowskiego, kapelana koła borysławiaków. Wraz z Księdzem oraz Proboszczem młodych gości w parafii w środowe popołudnie 5 lipca powitali uroczyście: Zygmunt Nowaczyk – Zastępca Prezydenta Wałbrzycha oraz prezesi stowarzyszeń Irena Froch, Leszek Solarek.  Spotkanie odbywało się w parafialnym ogrodzie. Dzięki hojności gospodarzy na młodzież oczekiwał smakowity słodki poczęstunek, a po powrocie grupy ze spaceru na Słoneczną Polanę – także pieczone kiełbaski przygotowane na grillu.