UROCZYSTY KONCERT LAUREATÓW XXIV WOJEWÓDZKIEGO FESTIWALU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ TOBIE POLSKO

Uczciliśmy poprzez koncert uczuć Święto Niepodległości i tak od 24 lat organizujemy go dla wszystkich, bo występują przedszkolaki i emeryci, ale na jednej grupie wiekowej zależy nam najbardziej – mówi Ewa Rosińska, sekretarz gminy Olszanka, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu, która od kilku lat jest uhonorowana medalem Mickiewicz – Puszkin. – Bardzo dużo młodzieży bierze w nim udział, a więc faktycznie śpiewają i chcą to robić. Robią to z pasją, bo patriotycznie też można śpiewać z pasją.

Celem festiwalu jest popularyzacja różnorodnych pieśni o Ojczyźnie, pieśni legionowych, pieśni przejawiających nuty patriotyzmu i walki o niepodległość, w tym również patriotycznych pieśni współczesnych.

Jury po wysłuchaniu 101 prezentacji , przyznało Tytuł Laureata XXIV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej TOBIE POLSKO dla 23 zespołów, którym nagrody wręczyli fundatorzy, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych i instytucji oraz organizacji pozarządowych.

W sobotnie popołudnie 9 listopada br. w przepięknym zabytkowym kościele parafialnym w Pogorzeli gm. Olszanka odbył się koncert laureatów XXIV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły. Organizatorem całego festiwalu jest Gmina Olszanka, która w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód została nagrodzona medalem Mickiewicz-Puszkin za wzorową organizacje wcześniejszych 23 festiwali.

O tytuł najlepszego wykonawcy w czasie uroczystej gali rywalizowało 23 laureatów. Byli wśród nich soliści, chóry, zespoły wokalne i dziecięce. Grand Prix festiwalu zdobyła Małgorzata Jaźwa z Namysłowa.

Nagrodę pieniężną z dyplomem Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód  otrzymał najmłodszy zespół wokalny SUSKIE SKOWRONECZKI z  Zespołu Placówek Oświatowych w Suchej.

Nagrodę i dyplom w imieniu prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Józefa Brylla wręczyła „Maluchom” dr Irena Danecka, wiceprezes Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego SWPW.

Celem festiwalu jest i będzie popularyzacja różnorodnych pieśni o Ojczyźnie, pieśni legionowych, pieśni przejawiających nuty patriotyzmu i walki o niepodległość, w tym również patriotycznych pieśni współczesnych.

Organizatorom życzymy dalszych pięknych i patriotycznych festiwali.