UROCZA MOZAIKA WIELOBARWNEJ ROSJI NA 107 FOTOGRAFIACH

Konkurs fotograficzny :Wielka Rosja w małym kadrze” został zorganizowany jako wydarzenie współistniejące z festiwalem filmów rosyjskich Sputnik nad Opolszczyzną.

Organizatorami konkursu było Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej, Stowarzyszenie Opolskie Lamy i Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód.

W konkursie wzięli udział autorzy zdjęć w różnym wieku, z całej Polski w tym kilka osób pochodzących z Opolszczyzny, a także Rosji.

Wszystkie zebrane fotografie tworzą piękną mozaikę wielobarwnej Rosji. Pokazane są zarówno tereny miejskie jak i rosyjskie wioski. Przedstawione są zakątki Rosji od zachodu aż po Kamczatkę. Najczęściej pojawiają się te najbardziej popularne miasta jak Moskwa i jej Złoty Pierścień czy Petersburg z Peterhofem i Carskim Siołem oraz okolice Bajkału, w tym polska wieś Wierszyna. Zaprezentowano również zdjęcia z takich miejscowości jak Piniega niedaleko Archangielska, Toćma w obwodzie wołogodzkim, Kaługa, Kozielsk, Briańsk, Samara, Kazań, wyspa Swiżajsk na Wołdze, Wołgograd, Belyye Gory/Laishevo oraz Czelabińsk i okoliczna wioska Bulzi na Uralu, Omsk, Nowosybirsk, Tuva. Ciekawe są również historie i opisy każdego zdjęcia, dodane przez ich twórców. Razem tworzą również kolaż podróżniczych wspomnień ponad trzydziestu osób. Wśród nich są osoby, które studiowały w Rosji będąc na różnych wymianach studenckich, czy ciekawi świata podróżnicy marzący odwiedzić fascynujące stolice Rosji, przejechać się Koleją Transsyberyjską, zobaczyć Bajkał, stanąć na końcu świata na Kamczatce oraz osoby, które wyruszyły śladami martyrologii swoich przodków, a także uważni obserwatorzy codzienności, odwiedzający te mniej popularne miejsca w Rosji. 

Do oceniania nadesłanych prac zostało powołane przez organizatorów jury, które oceniło 107 nadesłanych zdjęć, punktując w skali 1 do 10 i wyłoniło trzech laureatów którymi zostały:

I miejsce – Tomasz Maniecki, Bielsko-Biała

II miejsce – Lidia Mukhamadeeva, Wrocław

III miejsce – Bolesław Uryn, Olsztyn

Nagrodę publiczności otrzymała Angelika Pawlaczyk z Torunia, a wyróżnienie – Tomasz Ciesielczuk z Opola.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Wystawa fotograficzna była prezentowana od 13 czerwca br. w Kinie Meduza i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smołki w Opolu pod czas spotkania z autorem książki „Donikąd. Podróże na skraj Rosji” Michałem Milczarkiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie wystawa będzie prezentowana w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

Prace wraz z opisami można odnaleźć na Facebooku Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej:

https://www.facebook.com/KNKRUO