Spotkanie Noworoczne w Białymstoku

W dniu 2015-01-15 odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie „ Święte Wieczory”, którego głównym organizatorem było Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe. Współorganizatorem już drugi kolejny rok jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia Współpraca Polska-Wschód”.
Tradycyjnie spotkania te odbywają się po prawosławnych świętach Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Miało one miejsce w pomieszczeniach Muzeum Karnego. Głównie są one dedykowane młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestniczą w nich również duchowni oraz rodzice dzieci.
W tym roku w uroczystym spotkaniu uczestniczył Konsul Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Białymstoku Pan Kamyshik Nikołaj.
W trakcie spotkania młodzież śpiewała kolędy, recytowała wiersze związane ze świętami. Dla najmłodszych, uczniów szkół podstawowych święty Mikołaj przyniósł paczki.
Koło teatralne studentów Wydziału Filologii Rosyjskiej zaprezentowało spektakl poświęcony tematyce związanej z tym uroczystym wieczorem.
Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystą kolację w trakcie której mogli spróbować tradycyjnych potrawy związane ze świętami jak np. kutia z makiem, pierogi .
Należy podkreślić że spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem /udział wzięło ponad 80 osób/ i przebiegają w radosnej rodzinnej atmosferze.