Sąsiedzka wizyta

9 maja to dobry moment aby sąsiedzi złożyli sobie wizyty. Dzień ten w 1945 roku dla nas Polaków i Europy był Pierwszym Dniem Wolności od hitleryzmu, a dla narodów Związku Radzieckiego Dniem Zwycięstwa. 74 rocznica tego ważnego wydarzenia budzi wśród nas refleksje zmierzające w jednym kierunku: abyśmy żyli w pokoju. Gława Miasta Briańsk – Aleksandr Chlimankow zaprosił na rocznicowe obchody nowo wybranego Prezydenta Konina – Piotra Korytkowskiego. Zaproszeni zostali, także: Sławomir Lorek – Radny Miasta Konina i Zdzisław Jacaszek – Wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy Polska –Wschód. Gospodarze zgotowali gościom ciepłe przyjacielskie przyjęcie. Na wszystkich najważniejszych uroczystościach witano Polaków bardzo serdecznie.

Wizytę w Rosji delegacja rozpoczęła od Cmentarza Wojennego w Katyniu, oddając hołd pochowanym tam polskim oficerom. Smoleńsk – lotnisko to też ważne miejsce. Miejsce katastrofy lotniczej, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z dziewięćdziesięcioma pięcioma ważnymi w tym czasie osobami polskiego życia politycznego i społecznego. W miejscach tych zapalono znicze i złożono kwiaty.
W programie pobytu były ważne i ciekawe spotkania. Spotkanie włodarzy miast partnerskich Pana Aleksandra Chlimankowa i Pana Piotra Korytkowskiego może być przykładem jak mogą sąsiedzi porozumiewać się i współpracować. Obwodowa Biblioteka im. Fiodora Tiutczewa współpracując ze Stowarzyszeniem DOM POLSKI zorganizowała konkurs plastyczny na temat 75 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, gdzie goście z Polski uczestniczyli w jego posumowaniu. Na spotkaniu tym brianszczanie, zasłużeni dla dzieła rozwijania dobrosąsiedzkich stosunków zostali wyróżnieni Medalem MICKIEWICZ PUSZKIN. Do tradycji już należą wizyty koninian w 27 Liceum im. I.E. Kustowa.

Spotkanie to pozwoliło poznać czym jest Konin dla Briańska. Konińska delegacja uczciła pamięć ofiar stalinowskiego terroru, którego ofiarami byli także nasi rodacy, tam mieszkający. Dzień Zwycięstwa, święto patriotyzmu, tak można nazwać te uroczystości. Ich treść to pomięć o bohaterach z tamtych lat i duma z dzisiejszych dokonań. Wielodziesięciotysięczna manifestacja „Biezsmiertnyj Połk” wzbudziła podziw i uznanie.

Wrażenia z pobytu w Briańsku zapewne pozostaną na długo w pamięci koninian. Spotkano się z otwartością, gościnnością, przyjaźnią. Było to nowe otwarcie współpracy miast partnerskich Konina i Briańska. Taką atmosferę spotkania zapewnili swoim gościom organizatorzy, a przede wszystkim Gława Miasta Briańska Pan Aleksander Chlimankow ze swoimi współpracownikami.

A jak o tym mieszkańców Briańska informowały media, można przeczytać i obejrzeć pod poniższymi adresami

http://bryansk032.ru/?news=2667

http://bryansk032.ru/?news=2668

http://bryansk032.ru/?news=2669

http://bryansk032.ru/?news=2676

https://tass.ru/novosti-partnerov/6416483

https://tass.ru/novosti-partnerov/6420989