Pamięć poległych

Każdego roku od ośmiu lat pod koniec czerwca w Gradzanowie Kościelnym, na Mazowszu  na mogile Anny Morozowej, Bohaterki Związku Radzieckiego,  przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód składają kwiaty. Ania,  jak Ją nazywają miejscowi mieszkańcy, partyzantka z Briańska poległa na ich ziemi. Jej historię znają doskonale starzy i młodzi. Niedawno zmarł świadek jej tragedii.  Dla miejscowych znana była jako  Lebiedź (Łabędź) traktowano Ją jak swoją . Tak pozostało do dziś. Nasuwa się pytanie dlaczego  pod koniec czerwca i od ośmiu lat?  Otóż dlatego  od ośmiu lat, gdyż w 2009 dzięki staraniom Briańszczan dzień 29 czerwca ustanowiono w Rosji Dniem Partyzanta i Konspiratora. Wtedy to na odnowioną mogiłę Bohaterki Ani przybyła dostojna delegacja z Briańska  i odbyła się uroczystość poświęcenia nowego nagrobka . Stąd wzięła się ta tradycja. Warto o tym wspominać i przypominać.

W tym roku wiązanki kwiatów na miejscu śmierci i na Jej grobie wiązanki kwiatów Złożyła delegacja Stowarzyszenia Współpracy Polska –Wschód: Zdzisław Jacaszek, Wiceprezes Stowarzyszenia , Ryszard Tomalak, Prezes Oddziału Mazowieckiego SWPW i delegacja Gminy Siemiątkowo: Piotr Kostrzewski, Wójt Gminy Siemiątkowo z Mirosławem Różańskim Sekretarzem Urzędu Gminy.

Poniżej można znaleźć linki do wpisów na powyższy temat we wschodnich mediach

http://www.24tv.pro/news/1709528

http://news.nashbryansk.ru/2017/06/30/routine/pochtili-pamyat-morozovoy/

https://www.bragazeta.ru/news/2017/07/01/v-polshe-pochtili-pamyat-bryanskoy-razvedchicy-ani-morozovoy/

http://www.bryansktoday.ru/2017063053720/society/V-Polshe-vspomnili-bryanskuyu-razvedchitsu-kotoraya-vzorvala-sebya-i-2-fashistov.html