Miesiąc Kultury Białoruskiej na Ziemi Mińskiej

Z inicjatywy Powiatowej Organizacji Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód w Mińsku Mazowieckim w dniach od 1 czerwca do 4 lipca odbył się cykl imprez pt. „Miesiąc Kultury Białoruskiej na Ziemi Mińskiej”. Honorowy patronat objął: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Averyanov.

Program obejmował:

1 czerwca

Koncert laureatów Festiwalu im. Anny German, Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim

4 czerwca

Występ Zespołu Pieśni Białoruskiej „Małanka”, Szkoła Podstawowa w Mistowie oraz Stadion sportowy w Mrozach,

18 czerwca

Występ Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krynica” z Oszmian, Stadion sportowy w Siennicy

Wystawa białoruskich ikon i dzwonów z XIII-XIX wieku, Sala kameralna Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim

Występ Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krynica” z Oszmian, plac przed Zespołem Szkół Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego

24 czerwca

Występ Zespołu „Zaranok” z Bieriozy

Kiermasz rękodzieła białoruskich rzemieślników, Plac parafialny w Dębem Wielkim

25 czerwca

Występ Zespołu „Pani Chida” z Orszy, plac przed Miejskim Domem Kultury w Mińsku Mazowieckim

26 czerwca

Występ Reprezentacyjnego Zespołu Starży Granicznej z Republiki Białoruś, sala kameralna Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim

4 lipca

Wystawa „Grodzieńszczyzna w fotografii”, Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim

Kulminacyjnym dniem obchodów „Miesiąca Kultury Białoruskiej na Ziemi Mińskiej” była niedziela 18 czerwca i imprezy organizowane w tym dniu. Zgodnie z w/w programem imprezy zaszczycili zaproszeni goście, licznie zgromadzeni mieszkańcy Mińska Mazowieckiego i okolicznych gmin. Otwarcie wystawy białoruskich ikon i dzwonów z XIII- XIX wieku w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury zaszczycił swą obecnością jego ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Averyanov wraz z małżonką.

Gości przedstawił i powitał Prezes Oddziału Powiatowego SWP-W w Mińsku Mazowieckim Czesław Gągol wraz z Panem Antonim Janem Tarczyńskim Starostą Mińskim. W otwarciu wystawy uczestniczyli również Mirosław Edmundowicz Starosiek – Starosta Oszmiański, miasta współpracującego z Mińskiem Mazowieckim oraz Jerzy Smoliński Wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód i Prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Rosja oraz Ryszard Tomalak Prezes Oddziału Mazowieckiego SWP-W, którzy uczestniczyli również w godzinach popołudniowych, w festynie na stadionie w Siennicy uświetnionym wieloma imprezami prezentującymi dorobek regionu, imprezami dla dzieci oraz występami Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krynica” z Oszmian na Białorusi.

Imprezy trwały do późnych godzin wieczornych ku zadowoleniu mieszkańców oraz licznego udziału i zainteresowania.