„Magiczna Kraina – Miłość!”

Wieczór literacki i muzyczny poświęcony twórczości Mariny Cwietajewy w RONiK w Gdańsku.


W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbył się wieczór literacki i muzyczny poświęcony twórczości Mariny Cwietajewy „Magiczna Kraina – Miłość!”. Wieczór zorganizował klub rodaków „Witamy!” oraz pomorski oddział Stowarzyszenia Współpracy Polska- Wschód. Wieczór otworzył dyrektor RCNiK w  Gdańsku  A. Potyomkin i Nina Latusek, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Kultury Rosyjskiej działającego przy Stowarzyszeniu Współpracy Polska – Wschód w Warszawie.        
Marina Ivanovna Cwietajewa to rosyjska poetka, tłumaczka, autorka biograficznych esejów i krytycznych artykułów. Uważana jest za jedną z kluczowych postaci w światowej poezji XX wieku. Marina Cwietajewa urodziła się 126 lat temu, 26 września 1892 r. W rodzinie profesora Uniwersytetu Moskiewskiego, słynnego filologa i historyka sztuki Iwana Władimirowicza Cwietajewa, oraz jego drugiej żony Marii Mejn, profesjonalnej pianistki, studentki samego Mikołaja Rubinsteina. Pierwsza tomik Mariny Cwietajewy pt. „Album wieczorny” ukazał się w 1910 roku. Dość szybko dzieło młodej poetki przyciągnęło uwagę słynnych pisarzy, zwłaszcza Maksymiliana Wołoszyna, Nikołaja Gumilowa i założyciela rosyjskiego symbolizmui Valery Bryusowa.     
Wieczór rozbrzmiewał pieśniami do wierszy Mariny Cwietajewej i jej wierszy w języku rosyjskim oraz w tłumaczeniu na język polski.