Koncert Galowy Eliminacji Regionalnych XI Miedzynarodowego Festiwalu Piosenki-Anna German

Przepiękny Koncert Galowy Eliminacji Regionalnych XI Miedzynarodowego Festiwalu Piosenki-Anna German odbył się 15 czerwca 2024 r. w Bielskim Domu Kultury.

Od 2015 roku Podlaski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód przy współpracy Stowarzyszenia – Liga Kobiet Polskich jest organizatorem tego wydarzenia muzycznego.

W kategorii konkursowej od 18 do 28 lat I m utworem „Bez Ciebie nie ma mnie” wyśpiewała Zofia Filipiuk z Hajnówki i będzie reprezentowała wojewodztwo podlaskie 22 listopada 2024 r. w Warszawie.
2. Joanna Pietkiewicz – „Pomyśl o mnie”
3. Zosia Borowska – „Pomyśl o mnie”
4. Martyna Ratajczak – „Człowieczy los”
5. Zuzanna Ginko – „Tańczące Eurydyki”
6. Olena Zaiets – „Wróć do Sorrento”
Uczestnicy tegorocznej edycji najczęściej śpiewali utwór „Echo miłości” i „Pomyśl o mnie”.
Na koncercie mogliśmy usłyszeć również laureatów z 2023 roku
I m w kat. konkursowej  2023 r. – Julia Borowik przy akompaniamencie Kingi Kurstak zaśpiewała „Gari, gari maja zwiezda – Świeć, świeć, moja gwiazdo!”
Anna Wiktoria German-Tucholska ma swoją gwiazdę na niebie.
Drugi wykonywany utwór przez naszą laureatkę z poprzedniego roku to „Księżyc i róże”. Natomiast Maria Sawicka zaśpiewała „Tango d’amore”.
Z dalekiego Kazachstanu z Almaty (dzięki współpracy ze Związkiem Polaków w Kazachstanie i Przewodniczącej Katarzynie Ostrowskiej oraz darczyńcy Konsula Honorowego Bośni i Hercegowiny, przedsiębiorcy, profesora Stanisława Łuniewskiego oraz  Konsula Honorowego Kazachstanu w Białymstoku, profesora Aleksandra Prokopiuka przyleciała młodziutka Alexandra Broslavskaya z mamą Natalią. Przepięknie zaśpiewała ” Człowieczy los” po polsku i tym zachwyciła publiczność.

Gratulujemy znakomitemu Jury:
mgr Przemysław Kummer, mgr Paweł Pecuszok, dr hab. Marta Wróblewska – Przewodnicząca, którzy wybrali wspaniałych laureatów.

Do udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło się 29 wykonawców, (w wieku od 11 lat do ponad 70 , z woj. podlaskiego, pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego) z Polski, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu.

Dziękujemy Pani Dyrektor Festiwalu Aldonie Michalak Przewodniczącej ZG LKP i  Wiceprzewodniczącej Magdalenie Niedziułce – Koordynatorce projektu za piękne słowa o „białym Aniole polskiej piosenki”.
Słowa podziękowania SWPW O/Podlaski kieruje również do Pani Dyrektor Elżbiety Fionik i wszystkich pracownik BDK,  do Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma, do Pana Sławomira Jerzego Snarskiego Starosty i przedstawicieli starostwa, do Burmistrza Bielska Podlaskiego Piotra Wawulskiego i radnych.
Cieszymy się z organizacji kolejnej edycji Eliminacji Regionalnych Miedzynarodowego Festiwalu Piosenki-Anna German. Jest to udana kontynuacja promocji twórczości tej wspaniałej piosenkarki, kompozytorki, aktorki w naszym regionie.
Tegoroczny konkurs i koncert odbył się dzięki wsparciu licznych instytucji i firm. Eliminacje Regionalne były finansowane ze środków województwa podlaskiego oraz z budżetu starostwa powiatowego Bielsk Podlaski i  ze środków miasta.
Dziękujemy wszystkim partnerom medialnym, darczyńcom, którzy dofinansowali Eliminacje Regionalne XI Miedzynarodowego Festiwalu Piosenki-Anna German w 2024 roku.

Anna German była niezwykłym talentem artystycznym. Śpiewała w siedmiu językach. Bez reszty poświęciła się muzyce. Odniosła ogromne sukcesy, będąc laureatką wielu krajowych i międzynarodowych festiwali. Miała niepowtarzalny głos, a wykonywane przez nią utwory cieszyły się popularnością wśród licznych jej słuchaczy.
Z radością przyjmujemy fakt, że twórczość tej znakomitej artystki jest wciąż źródłem muzycznej fascynacji. Świadczy o tym liczny udział uczestników w obecnej edycji tego muzycznego wydarzenia.
Gratulując tegorocznym laureatom Eliminacji Regionalnych, życzymy dalszych sukcesów, aby ogromna muzyczna skarbnica Anny German była niewyczerpalnym žrodłem tworzenia, śpiewania i wzruszeń.

Prezes Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Witalis Kuryłowicz

Wiceprezes Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk – koordynator
Członkowie ZG SWPW
Agnieszka Grajewska, Andrzej Haściłowicz, Aleksander Bożko,
Jan Wołosik, Jerzy Półjanowicz.