Koleżeńska wizyta Zespołu „Radniki” z Briańska

W lutym tego roku dwa zespoły młodzieżowe mające w swoich repertuarach twórczość ludową postanowiły przystąpić do wspólnego projektu mającego na celu wzajemne poznanie się, wymianę repertuaru, poznanie swojej twórczości, oraz wspólnie zatańczyć i zaśpiewać. Zespołami tymi były: Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Swojacy” ze wsi Moszczanka spod Ostrowa Wielkopolskiego i Zespół Pieśni i Tańca „Radniki” z Briańska. „Swojacy” napisali projekt przedsięwzięcia, które zostało dofinansowane ze środków Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Pojednania. Pierwszą wizytę swoim rosyjskim kolegom w Briańsku złożyli „Swojacy”. Okazją do rewizyty „Radników” u „Swojaków” był ich jubileusz 10-ciu lat działalności. Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na stronę www.moszczanka.osw.pl.

„Radniki” to zespół zaprzyjaźniony od 1987 roku z Koninem. Stąd po drodze do domu, a właściwie do Warszawy zatrzymał się w Konińskim, w Gminie Rychwał we wsi Biała Panieńska na „Podwieczorku z pyrą”, czyli „Pyrczoku”. W niedzielne popołudnie, 22-go października sala OSP zapełniła się publiką, ciekawą występu swoich artystów, a przede wszystkim gości z Rosji. Bisom nie było końca. Była to też okazja do wspomnień z wycieczek do Kraju Rad i samego Briańska, a także przypomniała się znajomość języka rosyjskiego.  Wyrażano zainteresowanie nawiązaniem kontaktów. O tym może świadczyć list napisany przez panią Henrykę.

 


Witam serdecznie

Nazywam się Henryka Wiśniewska i jestem nauczycielem w SP im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Panieńskiej. 22 października br. miałam przyjemność rozmawiać z panem na Pyrczoku. Byłam pod wielkim wrażeniem występów zespołu Radniki z Briańska w Rosji. Wielkie brawa!!! Dusza i serce się radowało podczas występu młodych artystów. Jako placówka oświatowa chcielibyśmy nawiązać kontakt listowy z zespołem w celu wzajemnej edukacji. W 2016 roku obchodziliśmy 100 – lecie szkoły. Jesteśmy najstarszą placówką w Gminie Rychwał. Nasza cała społeczność szkolna byłaby bardzo zaszczycona spotkaniem z zespołem Radniki lub przedstawicielami  w naszych skromnych murach. Bardzo serdecznie do nas zapraszamy. Przesyłam kilka zdjęć z Pyrczoka, które uchwycił mój skromny aparat. Jest też zdjęcie szkoły z banerem 100 – lecia.

Pozdrawiam Henryka Wiśniewska