Kolejny dzień Sputnika w Opolu

Czwartek, 15 marca, był to kolejny dzień Festiwalu Sputnik nad Opolem. Kolejny, ale nie mniej interesujący.

Wieczorem w kinie Meduza odbyła się prelekcja filmu drogi w rosyjskim wydaniu „Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł”, reż. Aleksander Chant.

27-letni Witka, którego dzieciństwo upłynęło w domu dziecka, marzy o ucieczce od „utrudniających mu życie” żony i syna. Nieznający rodzicielskiej miłości, niezdolny do okazywania ciepłych ludzkich uczuć, spotyka po latach ojca – kiedyś kryminalistę, a obecnie po prostu podstarzałego kalekę. Witka postanawia odwieźć ojca do domu opieki dla niepełnosprawnych, nie spodziewając się, jakie przygody i niebezpieczeństwa czyhają na nich po drodze.

Po filmie, członkowie Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej  Uniwersytetu Opolskiego: Daria Ogon – członek Prezydium Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Joanna Margas i Michał Jakubik – członek Stowarzyszenia zabrali licznie zebraną publiczność w podróż wzdłuż i wszerz Rosji. Nie zabrakło przejazdu Koleją Transsyberyjską, autostopem, czy przelotu rosyjskimi liniami lotniczymi. Podczas prezentacji zobaczyć można było niewiarygodnie piękny Bajkał, morze Japońskie, morze Barentsa oraz Białe i Czarne. Trasy omawianych  podróży prowadziły zarówno przez olbrzymie miasta, jak i małe wsie otoczone dziewiczą przyrodą, które można było zobaczyć w „Lewiatanie” A. Zwiagincewa oraz „Wyspie” P. Łungina. Podróżnicy opowiedzieli również o kaukaskich krajobrazach znanych z telewizyjnych relacji z Igrzysk Olimpijskich w Soczi, a także o ludziach spotkanych na szlakach wędrówek.

W piątek natomiast odbył się pokaz filmu „Siodło tureckie”, reż. Jusup Razykow.