IV Edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Rosyjskiej „Od Dostojewskiego do Jerofiejewa” w Sanoku

3 czerwca w Galerii De Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku pod patronatem naszego oddziału podkarpackiego odbył się finał czwartej już edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Rosyjskiej „Od Dostojewskiego do Jerofiejewa”,  którego organizatorami oprócz naszej Uczelni były I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Sanoku i II liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku. W konkursie wzięła udział młodzież licealna oraz absolwenci szkół średnich z Dębicy, Leska, Krosna, Sanoka i Ustrzyk Dolnych.  Występujące w konkursie osoby miały za zadanie zaprezentowanie dwóch wybranych utworów literatury rosyjskiej – jeden w oryginale, drugi w języku polskim. Tegorocznym „hitem recytatorskim” okazał się fragment listu Tatiany do Oniegina z poematu Aleksandra Puszkina „Eugeniusz Oniegin”, wybrało go aż pięcioro spośród czternastu uczestników.

Jury w składzie:

– dr hab. Tomasz Chomiszczak, prof. PWSZ i UP w Krakowie

– dr Maria Kosakowska-Maras – pracownik naukowy Katedry Filologii Rosyjskiej UR

– Dagny Cipora- aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

po burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców. Bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Burczyk z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku. Drugiego nie przyznano miejsca, a trzecie zajęła Monika Danyłko absolwentka Zespołu Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych. Przyznano pięć wyróżnień. Otrzymali je: Weronika Czekańska z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, Olesia Kamińska z Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku, Kinga Pieszczoch z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku, Zuzanna Pyzińska absolwentka I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy oraz Maria Szydłowska z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.

Nagrody dla laureatów Konkursu ufundowała Fundacja pana Józefa Leśniaka, prezesa firmy Automet w Sanoku. Gospodarz – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku – ufundowała okolicznościowe upominki i zaprosiła na poczęstunek wszystkich uczestników imprezy.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!