I Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej

Polacy żyjący w różnych częściach świata zjechali do Opola, by wziąć udział w I Polonijnym Festiwalu Piosenki Polskiej. Zaproszenie przyjęli zarówno soliści jak i zespoły, w sumie 25 wykonawców z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Czech, Hiszpanii, Niemiec i Kanady.

To wydarzenie miało na celu integrację środowiska polonusów i popularyzację wśród nich polską piosenkę. Festiwal rozpoczął się wspólną kolacja w dniu 12-go lipca, następnego dnia  polonusi  muzycznie rywalizowali w Brzegu, w piątek 14-go lipca zwiedzali Opole (między innymi Muzeum Polskiej Piosenki).

Wielki finał odbył się 15-go lipca w Filharmonii Opolskiej, podczas które wystąpiło 18 wykonawców wyłonionych spośród 22, którzy przyjechali na festiwal z całego świata.

Magdalena Baryła z zespołem zdobyła I miejsce I Polonijnego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Magdalena Baryła mieszka w Niemczech od kilkunastu lat, gdzie prowadzi polskojęzyczne przedszkole. Artystka zaśpiewała piosenkę z repertuaru Darii Zawiałow pt. „Malinowy Chruśniak”. W rozmowie z Radiem Opole powiedziała, że festiwal polonijny to bardzo ważne i potrzebne wydarzenie.

Drugie miejsce zajęła Wiktoria Chomczukowa z Białorusi, a trzecie miejsce Noemi Macura z zespołem Noemiracles  z Czech.

Nagrodę Radia Opole w postaci dziesięciogodzinnej sesji nagraniowej w legendarnym Studiu M otrzymała Barbara Łakota z Zaolzia. Młoda artystka zaśpiewała w Opolu piosenkę zespołu O.N.A pt. „Koła czasu”.

Wręczono także honorową nagrodę im. Jacka Juliusza za promocję polskiej kultury zagranicą. Otrzymał ją Leonard Paszek z Niemiec, który aktywnie działa w polonijnej telewizji PePeTV.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Wspólnota Polska, a Polskie Radio – Rozgłośnia Regionalna w Opolu było jego współorganizatorem. Natomiast Partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Miasta w Opolu oraz Starostwo Powiatowe w Brzegu.

W koncercie laureatów wśród zaproszonych gości udział wzięła Elżbieta Roehr – wiceprezes Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Zespół redakcyjny biuletynu

Ze Wschodu i o Wschodzie