Estonia przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej

Z tej okazji w dniu 03 lipca br. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Estonii w Rzeczpospolitej Polskiej  Harii Tiido wydał przyjęcie okolicznościowe ,które poprzedził  koncert w ramach 17.Festiwalu Ogrody Muzyczne  odbywającego się na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Koncert  wykonała Estońska Orkiestra Fortepianowa – cztery fortepiany, ośmioro pianistów. Ta wyjątkowa orkiestra zawiązała się na początku XXI wieku. Ośmioro klasycznie wykształconych pianistów jako Estonian Piano Orchestra pojawiło się po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Tallinie w 2002 r. Ich zagraniczne wojaże obejmują Londyn (2011), Szanghaj (2015), Nowy Jork (2017). W repertuarze zespołu, obok transkrypcji przebojów mistrzów, są utwory napisane przez współczesnych kompozytorów specjalnie dla Estonian Piano Orchestra. Koncert spotkał się z wielkim aplauzem  zgromadzonej publiczności i został nagrodzony burzliwymi oklaskami. W koncercie i przyjęciu uczestniczył Prezes Stowarzyszenia Józef Bryll.

Estońska prezydencja zapoczątkuje przewodnictwo kolejnej „trójki”, w skład której wchodzi także Bułgaria i Austria.  Estonia znajduje się w czołówce z najbardziej zaawansowanych cyfrowo krajów w Europie. Dostęp do internetu jest prawem konstytucyjnym każdego obywatela, a głosowanie w wyborach odbywa się drogą elektroniczną. Dzięki cyfryzacji usług administracyjnych prawie każdą sprawę urzędową można załatwić za pośrednictwem internetu.

Według zapowiedzi  priorytety estońskiej prezydencji obejmują następujące zagadnienia: otwarta i innowacyjna gospodarka europejska; bezpieczna i chroniona Europa; cyfrowa Europa ze swobodą przepływu danych; inkluzywna i zrównoważona Europa oraz dwa priorytety horyzontalne: agenda cyfrowa i Partnerstwo Wschodnie.  Estonia, która jest w Europie absolutnym prymusem w cyfryzacji, uczyniła z niej wielki priorytet swej prezydencji. – Chcemy, by swobodny przepływ danych stał się piątą wolnością rynku UE – powiedział premier Juri Ratas. Cztery dotychczasowe swobody dotyczą przepływu towarów, usług, ludzi i kapitału.

Estonii życzymy udanej realizacji zamierzeń w okresie prezydencji.