W dniach 7-13.03.2020 r. miała miejsce wycieczka do Kaliningradu i Moskwy grupy młodzieży z Głubczyc. Byli to uczniowie (27) oraz nauczyciele (8) z Zespołu Szkół Mechanicznych i Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach. Podczas wyjazdu mieli okazję zwiedzić stolicę Obwodu Kaliningradzkiego w Dzień Kobiet, była to więc możliwość poczucia wyjątkowej świątecznej atmosfery na ulicach miasta. Wraz z przewodniczką grupa zobaczyła Muzeum Bursztynu, Marcepanu jak i Światowego Oceanu, gdzie zwiedzali okręt podwodny B-413. Poza tym mogli poznać jak ciekawe i złożone są losy obecnego Kaliningradu, będącego mieszanką historii dzisiejszych Niemiec, Polski oraz Rosji. Można to zaobserwować m.in. w architekturze miasta, wciąż istnieje jeszcze niemiecka dzielnica Amalienau oraz liczne budynki radzieckie jak i współczesne.
9 marca grupa wyleciała samolotem do stolicy Rosji. Tam rozpoczęli eksplorację miasta wieczornym spacerem na Plac Czerwony. W zachwyt młodzież wprawiło bajkowe oświetlenie centrum. Następnego dnia zwiedzali piękne cerkwie na terytorium Kremla oraz największe atrakcje takie jak: sobór Chrystusa Zbawiciela, klasztor Nowodziewiczy i punkt widokowy na Worobiowych wzgórzach przed budynkiem Uniwersytetu Moskiewskiego, skąd roztacza się panoroma na całe miasto. Ciekawym punktem programu było również zwiedzanie mniej znanego muzeum jednej dzielnicy Sadovoe kolco, był to obszar zamieszkiwany kiedyś przez osiedlających się tam Polaków w XVII w. Dyrektorka muzeum Olga Golicyna oprowadziła grupę, opowiadając o historii rozwoju miasta analogicznie do innych europejskich metropolii, takich jak Paryż czy Amsterdam i przedstawiła prezentację multimedialną o budynku szkoły założonej przez Piotra I w wieży Suharewej.
Grupa mieszkała w hostelach, które w sposób szczególny sprzyjają możliwości poznania nowych ludzi, w tym wielu Rosjan. Uczestnicy chętnie rozmawiali z nimi, dowiadując się od siebie wzajemnie o rzeczywistości w obu krajach, czasem trochę innej niż pokazują to media. Hostel odwiedziła również zaprzyjaźniona z pilotką Kristina Vladykina, która spędziła miły wieczór z nauczycielami, grając na gitarze i wspólnie śpiewając polskie piosenki. Dziewczyna zna bardzo dobrze język polski, więc była to również kolejna okazja dla nauczycieli, nie rusycystów dowiedzieć się czegoś więcej od osoby miejscowej, w tym o realiach życia w Moskwie, pracy nauczyciela w Rosji oraz do dyskusji o polsko-rosyjskich stereotypach.
Ponadto, uczniowie w ciągu kolejnych dni zwiedzali pałac Katarzyny II w Carycynie, Muzeum Kosmonautyki na VDNH oraz Galerię Trietiakowską. Mieli okazję podróżować też słynnym moskiewskim metrem i zobaczyć kilka z najpiękniejszych stacji. Uwieńczeniem pobytu w stolicy była wizyta w Teatrze Operetki na musicalu „Anna Karenina”, który zrobił ogromne wrażenie na głubczyckiej części widowni. 13 marca młodzież z opiekunami szczęśliwie wróciła ponownie przez Kaliningrad do Polski.
Inicjatorami i motorami napędowymi całego projektu byli zdeterminowani i chętni do działania nauczyciele ZSM Krystyna Koziara oraz Artur Wanicki, którzy włożyli w realizację tego pomysłu mnóstwo serca i pracy. Organizatorem i pilotem wyjazdu była Daria Ogon, pracownik biura podróży Almatur-Opole, a jednocześnie wiceprezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Wsparcia ze strony rosyjskiej w organizacji udzielił szczególnie RosPolCentr, czyli Fundacja Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia, a dofinansowania do wyjazdu przyznali przedsiębiorcy z Głubczyc jak firma Galmet, PPHU MASTEX oraz Bank Spółdzielczy.
Chociaż wyjazd odbył jak się okazało w niełatwym okresie, to udało się bez przeszkód zrealizować program, po czym wrócić bez żadnych komplikacji i bezpiecznie do kraju. Jak tylko sytuacja się uspokoi jest to doskonały pomysł dla innych szkół i ich uczniów, żeby skierować swoje zainteresowanie nie tylko w kierunku Zachodu ale również na Wschód, który może być dla nich wyjątkowo fascynujący i niezapomniany.
Efektem tego projektu będzie również spotkanie podróżnicze z młodzieżą: „Co tam słychać u Rosjan?”, gdzie sami opowiedzą o swoich wrażeniach oraz wystawa fotograficzna ich zdjęć podczas „Sputnika nad Opolszczyzną” w Głubczycach (termin zostanie ponownie ustalony).