Artystyczna prezentacja retrospektywna formacji CZTERY NA CZTERY

Warto zerknąć na artystyczną prezentację retrospektywną formacji CZTERY NA CZTERY: Joanna Dubiel-Stonoga, Anna Maria Rogowska, Urszula Serafin-Noga, Małgorzata Wojdyło

Łączy Je wieloletnia przyjaźń i współpraca artystyczna, wystawiennicza, pedagogiczna, wspólne projekty i akcje plastyczne, plenery w kraju i za granicą (Rosja, Niemcy, Czechy), Związek Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa, Opolskie Towarzystwo Fotograficzne, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Stowarzyszenie Współpracy o Dobrosąsiedzkich Stosunków z Niemcami. Cała CZWÓRKA to artystki plastyczki jednocześnie zasłużone działaczki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, wysoko cenione i nagradzane za wspaniały dorobek artystyczny oraz społeczną działalność międzynarodową.

Koncepcja programowa formacji kształtowała się stopniowo. Punktem wyjścia było malowanie na plenerach tych samych motywów z natury przez cztery przyjaciółki, takich jak samotne drzewo, aleja wierzbowa, mostek, nenufary, fontanna w Koźlu czy anioł w Biełgorodzie. Indywidualizm interpretacji motywu przez każdą artystkę nasunął pomysł podejmowanie trudniejszych wyzwań – rozwiązywanie wspólne ustalonego tematu w bardziej złożonych kompozycjach. Formuła nasunęła się sama: cztery malarki, cztery obrazy, a więc grupa cztery na cztery, a idąc dalej, każda tworzy cztery obrazy na określony temat, które zestawione razem stanowią nową logiczną całość artystyczną – czyli tetraptyk. I tak tetraptyk stał się znakiem rozpoznawczym grupy.

Od ośmiu lat „Formacja artystyczna CZTERY NA CZTERY” – to równoległe z własną drogą twórczą przedsięwzięcia, w pewnym sensie eksperymentalne, polegające na poszukiwaniu rozwiązań razem formułowanych problemów artystycznych, formalnych i mentalnych przy pełnym zachowaniu indywidualności twórczej. Efekty pracy kilkakrotnie były prezentowane w różnych regionach Polski.

Zapraszamy do oglądania pięknego dorobku artystycznego formacji CZTERY NA CZTERY, zaprezentowanego w trudnych czasach pandemii: