Regionalne eliminacje V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German

Podlaski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód we współpracy z Ligą Kobiet Polskich, z Uniwersytetem w Białymstoku, Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku był organizatorem Eliminacji Regionalnych V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – „Anna German”. Eliminacje odbyły się dnia 16 czerwca 2018 r. w sali koncertowej WOAK, SPODKI,  przy ulicy Św. Rocha 14 w Białymstoku. Czteroosobowe Jury  w składzie: Hanna Różankiewicz, Paweł Pecuszok, Andrzej Pietraszko, pod przewodnictwem dr hab. Marty Wróblewskiej przesłuchało 30 osób w kategorii konkursowej (adresowanej do osób w wieku 18-28 lat, które posiadają obywatelstwo polskie i zamieszkują województwo podlaskie) i pozakonkursowej (osoby niespełniające kryteriów kategorii konkursowej). Uczestnicy w wieku od 11 do 50 lat przyjechali z miejscowości z województwa podlaskiego (Białystok, Łapy, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Siemiatycze, Hajnówka, Bielsk Podlaski, Łomża, Suwałki, Augustów, Boćki, Narew) oraz z kilku miast Polski reprezentując województwa: wielkopolskie, łódzkie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podkarpackie oraz z Rosji i z Grodna (Białoruś). Otrzymali dyplomy, upominki a laureaci trzech miejsc w kategorii konkursowej i pozakonkursowej oraz najmłodsi uczestnicy karty podarunkowe i nagrody rzeczowe. Zadanie dofinansowane było ze środków województwa podlaskiego, ze środków z budżetu Miasta Białystok oraz sponsorów: PSS SPOŁEM BIAŁYSTOK, BIAWAR, UNIBEP, ENEA, ASTWA, POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY, WODOCIĄGI BIAŁOSTOCKIE,  ZETSTUDIOS. Relacje przedstawili Partnerzy medialni: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, Kurier Poranny, Radio i TV Jard Białystok, Radio Racja, Obcasy Podlasia.  V Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Koncert Galowy w Białymstoku otworzył Pan Maciej Żywno Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, prowadzili Agnieszka Nazaruk-Zdanuczyk, Wiceprezeska Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, koordynator projektu i Lech Marek, Wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież, dziennikarz. Publiczność w sali koncertowej usłyszała przepiękne i najbardziej znane piosenki z repertuary Anny German., które są wyjątkowo melodyjne.
Głównym założeniem i misją Festiwalu jest prezentacja fenomenalnego wzorca muzyczne, jakim była twórczość Anny German. Dążeniem organizatorów konkursu jest wykreowanie sceny debiutów, przyszłych artystów, inspirujących się i nawiązujących do najlepszych wzorców muzyki.
Laureat eliminacji regionalnych Pani Paulina Porowska weźmie udział w finale Festiwalu w listopadzie, w Warszawie.
Kategoria Konkursowa
I miejsce – Paulina Porowska
II miejsce – Anna Baczewska
III miejsce – Paulina Sobolewska
Wyróżnienie – Oliwia Berbachowska
Wyróżnienie – Julia Grabowska
Wyróżnienie – Sylwia Antoniak
Kat. Pozakonkursowa
I miejsce – Julia Borowik
II miejsce – Sviatlana Barysevich
III miejsce – Dorota Rosłaniec
Wyróżnienie – Iga Piorunowicz
Wyróżnienie – Agnieszka Bąk
Wyróżnienie – Oskar Misiewicz
Artyści utwory Anny German-Tucholskiej, które są wyjątkowo melodyjne zaprezentowali przed liczną, 200-osobową publicznością w Białymstoku. Po raz pierwszy, w związku z podpisanym porozumieniem z Panem Jarosławem Borowskim Burmistrzem Miasta Bielska Podlaskiego również mieszkańcy w Bielskim Domu Kultury mogli 17 czerwca 2018 r. zapoznać się z twórczością Anny German, która porusza „najtkliwsze struny naszej duszy i serca”. Tak jak Anna German i jej „anielski głos” była kochana przez publiczność, tak i artyści prezentujący twórczość wielkiej artystki podbili serca widzów w Białymstoku i w Bielsku Podlaskim.