MIĘDZY SĄSIADAMI

Gdy pięć lat temu zaproponowałem dwóm panom dyrektorom szkół rozważenie możliwości podjęcia się współpracy kierowanych przez siebie placówek, nie napotkałem oczywiście sprzeciwu, wręcz spotkałem się z zainteresowaniem i nie była to poza. Były obawy czy szkoły podołają temu, aby było ciekawie, nietuzinkowo i z zamierzonym celem wychowawczym przeprowadzić ten pomysł. Wiele przecież działań państwowych w tym czasie nie służyło podejmowaniu się takich projektów. Uprawiana polityka historyczna, zawirowania w polityce handlu, odgrzewane stereotypy, to nic dobrego dla kontaktów młodzieży. Pan Sławomir Lorek, Dyrektor II Liceum w Koninie miał doświadczenia z kontaktów z gimnazjum w Herne, a Pan Igor Afonin, Dyrektor 27 Liceum w Briańsku z zagranicą jeszcze nie współpracował ale szkoła ta pracowała z młodzieżą zaskakująco innowacyjnymi metodami. I tak się zaczęło. Obaj Dyrektorzy potrafili zaangażować do tego przedsięwzięcia swoich „sotrudnikow”. Dzisiaj żyją już tym społeczności szkolne. Po ostatnim, marcowym spotkaniu zagadnąłem Pana Lorka o opinię i wrażenia z imprezy. Tak zdecydowana satysfakcja i stwierdzenie „nie wyobrażam sobie aby projekt ten nie był kontynuowany w przyszłości”, gwarantuje dobrą ich współpracę. O tym co się działo w II Liceum w Koninie, w marcu można przeczytać dalej.
Czwarty rok współzawodnictwa w matematyce i fizyce

5 i 6 marca w II Liceum odbyły się dwa konkursy: matematyczny oraz fizyczny w języku angielskim. Uczniowie II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie, 27 Miejskiego Liceum Ogólnokształcącego im. I. E. Kustowa w Briańsku (Rosja) oraz Państwowego Liceum Rejonowego w Reczycy (Białoruś) równocześnie rozwiązywali te same zadania, których treść została podana uczniom w języku angielskim. A oto wyniki:

Fizyka

II Liceum im. K. Baczyńskiego w Koninie (brało udział 34 uczniów)
Klasy pierwsze
1. Wojnarowski Łukasz – kl. 1b
2. Falkowski Jakub – kl. 1a
3. Szmidt Mateusz – kl. 1a
4. Jóźwiak Michał – kl. 1a
5. Cieślak Jacek – kl. 1b
6. Marcinkowska Martyna – kl. 1b

Klasy drugie i trzecie
1. Ciesielczyk Karol – kl. 3a
2. Kasznia Jakub – kl. 3a
3. Falkowska Joanna – kl. 3b
4. Krucki Adam – kl. 3f
5. Urbaniak Katarzyna – kl. 3b
6. Robak Natalia – kl. 2f

27 Miejskie Liceum Ogólnokształcące im. I. E. Kustowa w Briańsku
1. Евсикова Надежда
2. Цыганова Наталья
3. Рыжкова Яна
4. Пронина Юлия
5. Новиков Роман
6. Подкорытов Олег

Państwowe Liceum Rejonowe w Reczycy (brało udział 33 uczniów)
1. Белькевич Андрей
2. Долгих Андрей
3. Труфанов Никита
4. Шенец Максим

Matematyka:

II Liceum im. K. Baczyńskiego w Koninie (brało udział 40 uczniów)
1. Szmidt Mateusz – kl. 1a
2. Kasznia Jakub – kl. 3a
3. Kaźmierczak Filip – kl. 2a
4. Karwacki Paweł – kl. 2b

27 Miejskie Liceum Ogólnokształcące im. I. E. Kustowa w Briańsku
Klasa 11
1. Сальникова Ольга
2. Цыганова Наталья
3. Евсикова Надежда
4. Дудкана Елена
5. Глинка Игорь

Klasa 10
1. Обыденная Алена
2. Бырса Оксана
3. Веселова Анастасия
4. Савкина Елена
5. Кудряшова Юлия
6. Борзыкина Яна

Państwowe Liceum Rejonowe w Reczycy (brało udział 11 uczniów)
1. Петкун Алена
2. Дворник Дмитрий
3. Павленок Антон
4. Драбков Владислав

W niedzielę 18 marca o godz. 20:30 przywitaliśmy grupę, liczącą 6 uczniów oraz 2 nauczycielki z 27. Miejskiego Liceum Ogólnokształcącym im. I. E. Kustova w Briańsku. Gościliśmy ich w związku z kolejną w historii naszej szkoły wymianą uczniowską. Koordynatorami przedsięwzięcia ponownie byli p. Jolanta Pietrzak i p. Sebastian Woźniak.
Podczas 6-dniowego pobytu naszych gości, odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc, m.in. piękny Wrocław, gdzie zwiedziliśmy zoo oraz Panoramę Racławicką. Wiele zabawy przysporzyło nam również popołudnie w centrum rekreacji „Fart”. W naszym programie znalazła się także wycieczka do wód termalnych w Uniejowie, które naszym kolegom z Rosji bardzo się spodobały. Mieliśmy też okazję spotkać się z prezydentem miasta, a Rosjanie zobaczyć, jak wyglądają lekcje w polskich szkołach.
Natomiast w piątek, wraz z młodzieżą z Herne, która również w tym samym czasie przebywała w naszym liceum oraz w gimnazjum w Zagórowie, uczestniczyliśmy we wspólnym trójstronnym projekcie pt. „Bez słów”. Podzieleni na grupy mogliśmy pokazać nasze umiejętności plastyczne i taneczne. Jego główne cele, jakimi była integracja oraz świetna zabawa, z pewnością zostały osiągnięte.
Wymiany uczniowskie są dla nas wielkim przeżyciem, ponieważ nie tylko mamy okazję podszkolić język czy też nauczyć się czegoś nowego, ale również zawrzeć nowe przyjaźnie i odnowić stare. Zapewne każdy będzie miło wspominał te parę dni, a już niedługo mamy nadzieję ponownie spotkać się z naszymi kolegami z Rosji podczas naszej rewizyty, na którą wszyscy niecierpliwie czekamy.