SYBERYJSKIE PODRÓŻE – KOLEJĄ TRANSSYBERYJSKA, SAMOCHODEM, A MOŻE ROWEREM?

25.04.17 w auli Zespołu Szkół Nr 2  odbyło się spotkanie  z  wyjątkowymi   ludźmi –pasjonatami podróży  do odległych stron na kuli ziemskiej.  Zapoczątkowało ono cykl spotkań ” Niesamowite  zakątki świata”.

Do tematu wprowadzili nas uczniowie Ilona i Szymon, którzy w prezentacji  multimedialnej opowiedzieli o położeniu Syberii, jej bogactwach naturalnych i przepięknym świecie fauny i flory. Ilona zachwyciła wszystkich świetną znajomością języka rosyjskiego .  Dowiedzieliśmy się  jak w języku rosyjskim brzmią nazwy zwierząt  zamieszkujących  ten piękny  kraj.

Z  ogromnym  zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści  o podróżach marzeń.

Prawnik , pasjonat podróży  na tereny  dawnego ZSRR pan Łukasz  Błażejowski opowiedział  nam o wyprawie „Syberia  Mongolia 2015”, na którą wyruszył z Rzeszowa wraz z kolegą Wojciechem Kubalą ,16 letnim autem aby przekonać się,  jak naprawdę  wygląda życie w kraju, który  dla większości z nas jest  zupełnie nieznany.

Miejscem docelowym była Wierszyna – maleńka wioska, położona ok. 100 km od Irkucka. Większość  osób zamieszkujących  tę miejscowość posługuje się językiem polskim.

„Cel wyprawy zakładał nie tylko dojazd  do najdalej  wysuniętych na wschód miejscowości Federacji Rosyjskiej (m.in. Władywostoku – końcowa stacja Kolei Transsyberyjskiej i jednego z najważniejszych portów rosyjskich  na Oceanie Spokojnym), ale zapoznanie się z dziedzictwem historycznym , kulturowym i przyrodniczym terenów Syberii”- jak mówi pan Łukasz.  Jezioro Bajkał to Święte Morze , tak nazywają je Rosjanie, najgłębsze i  jedno z największych jezior słodkowodnych na świecie.

„ Wchodząc na tzw. Pik Czerskiego mogliśmy delektować się pięknem tego miejsca. Po prostu bajka”- mówi dalej podróżnik.

Obecnie wraz  z przyjacielem  planują kolejną eskapadę. Tym razem do Kazachstanu  ”…aby spotkać  się  z potomkami  sowieckich  zesłańców i przypomnieć im, że pamięć o nich nie musi być  tylko pustym sloganem powtarzanym cyklicznie przez polityków”. Pan Tomasz Świątek , następny bohater naszego spotkania, odbył 4 miesięczną podróż na dwóch kółkach do Soczi – to nie żart ! Pan Tomasz pochodzi  z Krosna , przemierzył na rowerze połowę Europy i Azji („.. zajączek – maskotka,  przyczepiony do roweru przynosi mi szczęście …”– mówi . Pan Tomasz nie korzysta z komórki ani z GPS , często w czasie podróży śpi pod namiotem   lub pomagają mu dobrzy ludzie.

Mogliśmy obejrzeć fragment filmu  WIELKA PĘTLA DROGA  DO SOCZI  , którą pan Tomasz odbył w 2013 roku. Odwiedził  NORDKAPP – miejsce uważane za najdalej  wysunięty na północ punkt Europy. W słynnym ośrodku  narciarskim LAHTI – spotkał legendę sportu MATTI NYKAENENA- byłego skoczka narciarskiego.  Petersburg, Moskwa, wreszcie największy letni kurort  w Rosji nad Morzem Czarnym – SOCZI.

Dzięki  uprzejmości  pana Światka  mogliśmy obejrzeć przepiękną wystawę  fotografii z podróży na Bajkał. Podróżnik pisze dziennik wspomnień. Powstają filmy ( wersja polska i angielska), które są prezentowane i udostępniane   szerokiej publiczności w kraju , a także  za granicą (USA, Austria).

Niesamowite przeżycia, imponująca , aczkolwiek chwilami trudna do przebycia, niebezpieczna  trasa, mnóstwo pięknych i tak różnych od siebie kontrastów, zwyczajów kulturowych, interesujące miejsca  pod względem historycznym, krajobrazowym , wspaniali , pomocni ludzie  – to wszystko  sprawia, że mimo trudności i niebezpieczeństw  nasi  bohaterowie  postanowili spełniać  swoje  marzenia.

Życzę wszystkim czytającym  ten  artykuł  własnego skrawka nieba 🙂 znalezienia  „tego czegoś” co sprawia,  że warto żyć.

Bożena Derewienko

Jeszcze raz dziękujemy  serdecznie  naszym  gościom  za  przybycie i podzielenie się z nami cennymi i fascynującymi wspomnieniami z podróży, które wzbogaciły naszą  wiedzę o świecie.  Jesteśmy dumni, że mogliśmy  gościć  ludzi serdecznych, odważnych,  z pasją.  

Do zobaczenia wkrótce .